03. 03. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Veľký súboj posledných. Takto sa darilo Mazurekovi, Benčíkovi či Kaliňákovi

Niektorým sa do parlamentu podarilo prekrúžkovať, iným nie.

Milan Mazurek vs. Ján Benčík
Milan Mazurek vs. Ján Benčík Foto: Koláž TASR

Súboj stopäťdesiatiek. Aj takto by sa dala nazvať taktika viacerých politických strán, ktoré vo voľbách dali na posledné miesto kandidátky verejne známe osoby. Pri porovnávaní opomenieme hnutie OĽaNO , ktoré na koniec zoznamu postavilo všetkých svojich lídrov.

Najzaujímavejší (priamy) súboj sa udial medzi Milanom Mazurekom z ĽSNS a Jánom Benčíkom zo strany Za ľudí.

Kandidáta kotlebovcov koncom minulého roka odsúdil Najvyšší súd za rasistické reči. Strana ho preto „potrestala" a dalo ho na posledné miesto.

„Milan Mazurek, ktorý mal kandidovať z piateho miesta, bude nakoniec kandidovať z posledného. A ľudia majú možnosť, ak si myslia, že so svojimi názormi patrí do parlamentu, si ho tam prekrúžkovať," uviedol pred voľbami predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Reakcia nenechala na seba dlho čakať a aj strana Za ľudí predstavila svoju stopäťdesiatku - Jána Benčíka. Bloger, ktorý roky píše o kotlebovcoch a poukazuje na ich neofašistickú minulosť.

„Impulzy boli dva - 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorej som sa na miestnej úrovni zúčastnil a skutočnosť, že na rovnakom mieste bude „za trest" kandidovať bývalý poslanec Kotlebovej ĽSNS, odsúdený za rasistické prejavy," uviedol pre voľbami Ján Benčík.

Zároveň dodal, že chce ponúknuť spoluobčanom možnosť, aby mohli dať svoj hlas niekomu, kto proti extrémizmu bojuje.

Ako teda tento súboj dopadol? Milan Mazurek získal takmer 66-tisíc, Ján Benčík 6492 hlasov. Do tohto však vstupuje aj percentuálna sila strán. ĽSNS získala takmer osem percent, Za ľudí len viac než päť a pol. Napriek tomu je jasným víťazom Mazurek. Obaja sa však stali poslancami NR SR, kde zrejme bude ich hodnotový boj pokračovať.

Zaujímavé meno na záver svojej kandidátky dal aj Smer. Strana takýmto spôsobom dala priestor synovcovi Roberta Kaliňáka, Erikovi Kaliňákovi. Ten v rozhovore pre Aktuality.sk napríklad povedal, že pomáhal s Facebookom svojmu strýkovi, ale aj Robertovi Ficovi či Ľubošovi Blahovi.

Meno ani jeho aktivita však voličov Smeru nepresvedčili natoľko, aby ho posunuli do NR SR. Získal takmer štyritisíc preferenčných krúžkov.

Aj PS/Spolu využili tzv. Matovičov ťah a na stopäťdesiatku postavili bývalú verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú. Síce dokázala získať 16. najlepší výsledok v rámci koalície s viac ako osemtisíc hlasmi, ale v parlamente nebude pôsobiť, keďže subjekt neprekročil potrebnú sedempercentnú hranicu.

Podobná situácia nastala aj pri predsedovi SMK Józsefovi Menyhártovi, ktorý sa vo volebnej strane MKS, v ktorej sa stretli tri maďarské strany, postavil na záver kandidátky. Síce dostal takmer 30-tisíc krúžkov, do parlamentu sa nepozrie. Maďari totiž nezískali dostatočný počet hlasov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?