09. 03. 2020 12:58 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ako skončí strana SPOLU? Môže doplatiť na to, akým spôsobom vznikla

Spojenie s Progresívnym Slovenskom nie je vôbec na programe dňa.

Miroslav Beblavý a Jozef Mihál
Miroslav Beblavý a Jozef Mihál Foto: TASR/Martin Baumann

SPOLU. Strana, ktorú založili odídenci. Jadro tvorili bývalí poslanci zo strany Sieť na čele s Miroslavom Beblavým. Ten zasa vytvoril silný tandem s Jozefom Mihálom, odídencom z SaS. Dve najvýraznejšie tváre teraz rezignovali na svoje funkcie. Nástupca sa zatiaľ hľadá.

„Potrebujeme nový štart aj nové tváre," povedal tesne po voľbách Miroslav Beblavý s tým, že v politike končí.

„Bolo by pošliapaním vecí, ktoré som vždy hovoril, keby som sa snažil z toho vykľučkovať," doplnil.

Rovnako sa zachoval aj Jozef Mihál, ktorý taktiež odstúpil z funkcie. V politike sa chce zjavne naďalej angažovať, keďže oznámil nečakané rozhodnutie.

„Áno, vraciam sa do SaS. S pokorou verím, že po volebnej porážke posilnený a ešte skúsenejší. Snáď svojimi znalosťami pomôžem, po 12 rokoch vlád Fica a Pellegriniho je čo naprávať," uviedol Mihál.

Je potrebné si pripomenúť, že zo SaS odišiel pred tromi rokmi pre názorové nezhody s Richardom Sulíkom, neskôr tvrdil, že najväčšou prekážkou v jeho zotrvaní bol vtedajší podpredseda strany Ľubomír Galko.

„Aj napriek tomu, že sa rozišli, tak pravdepodobne medzi nimi zostali korektné vzťahy. Jozef Mihál je vnímaný ako odborník, takže si viem predstaviť, že pre SaS môže byť posilou," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Na margo rýchleho odchodu si už politológ servítku pred ústa nedával.

„Ide o typický oportunistický postoj politika, ktorému skutočne asi nejde ani tak o ideály, ale skôr o osobný prospech a svoje osobné záujmy. Keď to nevyšlo v jednej strane, tak uteká do druhej, lebo tam zacítil funkciu," myslí si Štefančík.

Samotná strana SPOLU sa k odchodu Jozefa Mihála postavila neutrálne a poskytla len strohé stanovisko.

„Prajeme Jozefovi Mihálovi veľa úspechov v jeho ďalšej politickej kariére," napísala hovorkyňa strany Silvia Hudáčková.

Stranu založili odídenci, teraz ju môžu aj pochovať

Odchod výrazných tvárí môže pre mimoparlamentnú stranu znamenať výrazný problém.

„Problémom SPOLU je, že odišla aj tá najvýraznejšia osobnosť Miroslav Beblavý. Vzhľadom na to, že voličské správanie na Slovensku je dosť personalizované, toto môže ohroziť samotnú podstatu strany," uviedol Radoslav Štefančík.

„Na druhej strane by som ju rovno nehádzal do koša. Stále je tam niekoľko výrazných osobností. Ak by to napríklad prebral Erik Baláž a ťahal by stranu do zelenej politiky s dôrazom na aktuálne klimatické problémy, tak by mohla mať budúcnosť," dodal politológ.

Otázka teraz vyznieva, či strana bude pôsobiť samostatne alebo sa dohodne na ďalšej úzkej spolupráci s Progresívnym Slovenskom.

„Koalícia v spolupráci pokračovať nebude, keďže dohoda bola iba do volieb," povedal Beblavý na povolebnej tlačovej konferencii.

Táto otázka podľa neho ani nie je na programe dňa.

„Je po voľbách, musíme to celé prehodnotiť. V oboch stranách prebehne veľká diskusia na úrovni celej členskej základne," poznamenal.

„Medzi členmi PS a SPOLU nemusia byť vzťahy až také ideálne. Ak budú ľudia odchádzať zo SPOLU, tak to bude opäť kvôli vlastným záujmom, pretože pre nich nemá zmysel pôsobiť štyri roky v mimoparlamentnej strane," ozrejmil Štefančík.

V dnešnej situácii sa však len ťažko predpovedá, čo bude nasledovať.

„Nerád by som prognózoval, ale určite dôjde k ťažkým presunom. Najdôležitejšie však bude, kto sa postaví na čelo oboch strán," podotkol Štefančík.

„Strana SPOLU si zvolí v blízkej dobe na sneme nové vedenie a to rozhodne, čo bude ďalej," doplnila Hudáčková.

Z hore uvedeného vyplýva ešte jedna vec. Strana SPOLU môže napokon dopadnúť tak, ako začala. Za jej začiatkom, ale aj koncom môžu stáť odídenci.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?