14. 03. 2020 12:05 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2020 19:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Igor Matovič predstavil, ako si nová koalícia rozdelila rezorty

Ministerstvo financií nakoniec bude v rukách OĽaNO.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala členov budúcej vládnej koalície.
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala členov budúcej vládnej koalície. Foto: TASR/Michal Svítok

Predstavitelia strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o dohode koaličných partnerov na prerozdelení jednotlivých rezortov v novej vláde. Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, to povedal novinárom po sobotňajšom stretnutí s prezidentkou.

Konkrétne mená zatiaľ nie sú dohodnuté pri dvoch alebo troch rezortoch, pretože je na ne viacero nominácií. Mená nových ministrov zatiaľ Matovič neuviedol, chce ich zverejniť až po tom, keď ich prezidentka odsúhlasí. Pripustil, že by to mohlo byť v strede budúceho týždňa. V pondelok (16. 3.) sa podľa neho majú partneri stretnúť s prezidentkou opäť a prejsť si technické záležitosti, napríklad ďalšie termíny.

Víťaz volieb OĽaNO okrem premiérskeho postu pre Matoviča získa ministerstvo financií, vnútra, zdravotníctva, pôdohospodárstva, obrany, životného prostredia a kultúry. Matovič už skôr povedal, že kandidátom na ministra zdravotníctva je Marek Krajčí.

Stretnutie v Prezidentskom paláci.
Stretnutie v Prezidentskom paláci. Foto: TV Markíza
 

Hnutie Sme rodina získa ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, rezort dopravy a výstavby a tiež post podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Predseda hnutia Boris Kollár je podľa dohody medzi partnermi nominantom na post predsedu Národnej rady SR.

SaS bude mať ministerstvo školstva, zahraničných vecí a hospodárstva. Predseda SaS bude ministrom hospodárstva a zároveň prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku.

Strana Za ľudí získa ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj. Pod tento rezort sa podľa Matoviča postupne presunie celá organizácia a koordinácia čerpania eurofondov, má to byť transformácia súčasného Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Podľa Matoviča sa s prezidentkou rozprávali aj o riadení Slovenskej informačnej služby (SIS), o nominácii nechcel hovoriť. "Budeme vás včas informovať," doplnil.

Podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová novinárom v sobotu stále nepovedala, aká bude politická budúcnosť predsedu strany Andreja Kisku. Podľa Remišovej to povie sám. Nie je tak jasné, či vôbec nastúpi do poslaneckých lavíc.

Tému do televíznych novín spracoval Michal Hečko:

 

Takéto bude rozdelenie rezortov a vládnych postov

OĽaNO

premiér - Igor Matovič
minister vnútra

minister obrany
minister zdravotníctva
ministerka kultúry
minister životného prostredia
minister financií
minister pôdohospodárstva

Sme rodina

minister dopravy
minister práce
podpredseda vlády pre legislatívu a plánovanie

SaS

vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva
minister školstva
minister zahraničných vecí

Za ľudí

ministerstvo pre reg. rozvoj a investície (pod toto ministerstvo bude spadať všetko čerpanie eurofondov)
ministerka spravodlivosti

 

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila dohodu strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí na vytvorení štvorkoalície s ústavnou väčšinou a o prerozdelení ministerstiev. Po sobotňajšom stretnutí prezidentky s predstaviteľmi štyroch strán to povedal jej hovorca Martin Strižinec. Prezidentka sa chce podľa jeho slov ešte stretnúť s dosluhujúcim premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a budúcim premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Následne hlava štátu oznámi termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady (NR) SR.

"Diskutovalo sa aj o procese prechodu moci, teda prechodu moci z jednej vlády na druhú aj v týchto komplikovaných časoch vzhľadom na aktuálnu situáciu," priblížil Strižinec s tým, že s Matovičom a Pellegrinim sa plánuje prezidentka stretnúť počas najbližších dní.

Hovorca hlavy štátu zdôraznil, že lídri strán prezidentke v prvom rade predstavili zloženie novej vlády a prerozdelenie ministerstiev. Priblížil, že prezidentka s nimi hovorila aj o niektorých programových prioritách budúcej vlády.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z

Už ste čítali?