26. 12. 2015 11:20 | BRATISLAVA/TASR

Prečítajte si, s čím všetkým sú Slováci schopní otravovať veľvyslanectvá

Napríklad skupina "veselých" cestovateľov sa cítila v núdzi, lebo im došlo pivo. Toto je iba jeden z mnohých bizarných prípadov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Kostenko Maxim/shutterstock

Slováci si už zvykli na to, že im po prekročení hraníc príde tzv. privítacia SMS, v ktorej sú telefonické kontakty na zastupiteľský úrad (ZÚ) SR v danej krajine, ako aj na nonstop službu ministerstva zahraničných vecí. Na tie môžu zavolať, ak sa im stane nehoda, úraz, prípadne stratia doklady.

Veľvyslanectvá však podľa hovorcu ministerstva Petra Stana registrujú celú škálu rôznych prípadov nepochopenia, ale aj vedomého zneužitia daných čísiel.

Bolesť hlavy, opilosť alebo odvoz

"Napríklad sa volajúci od našich konzulárnych pracovníkov dožadujú určenia diagnózy pri bolesti hlavy. Alebo sa sťažujú na porušovanie svojich ľudských práv, keď ich v podnapitom stave nechcú pustiť na diskotéku v zahraničnej destinácii," priblížil hovorca.

Slovenka, ktorá sedela v reštaurácii chcela vedieť, čo má robiť, keď sa na ňu vyzývavo pozerajú dvaja muži

Sú aj takí, ktorým, ak zlyhá v zahraničí dopravný prostriedok, dôjdu im financie alebo zmeškajú nejaký prípoj, tak sa dožadujú prepravy na Slovensko autom zastupiteľského úradu. "Mali sme volajúcich, ktorí žiadali informáciu o tom, ako majú odskrutkovať maticu na kolese s defektom alebo, že im v byte netečie teplá voda," pokračoval Stano. Ďalšia Slovenka, ktorá sedela v reštaurácii v susednej krajine, zase chcela vedieť, čo má robiť, keď sa na ňu vyzývavo pozerajú dvaja muži.

Ako dodal hovorca MZV, osobitnú kapitolu predstavujú prípady, keď je jasné, že volajúci číslo vyložene zneužíva. Príkladom toho bol muž, ktorý sa ozval spred supermarketu, že potrebuje 10-tisíc eur. Skupina "veselých" cestovateľov sa zase cítila v núdzi, lebo im došlo pivo.

"Žiaľ, zaznamenávame aj prípady, keď sú volajúci vulgárni k našim pracovníkom, alebo sa im vyhrážajú. Všetky takéto telefonáty zbytočne blokujú linku a kapacity zastupiteľského úradu pre ľudí, ktorí môžu pomoc naozaj súrne potrebovať," upozornil Stano.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?