08. 01. 2016 19:25 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Unikli v Ružomberku toxické plyny a hrozil ničivý výbuch? Aktivisti bijú na poplach

Spoločnosť Mondi SCP to celé odmieta.

Mondi SCP
Mondi SCP Foto: TV Markíza

Koncom minulého roka sa podľa aktivistov stala v závode Mondi SCP závažná priemyselná havária. Podľa nich do ovzdušia unikli nebezpečné toxické plyny a hrozil ničivý výbuch. Vedenie fabriky akýkoľvek problém popiera.

Havária sa mala stať ešte 13. decembra večer na novom regeneračnom kotle, v ktorom sa spaľujú nebezpečné plyny z výroby papiera. Vedenie fabriky vtedy tvrdilo, že nič závažné sa nestalo.

„Sme presvedčení, že k havárii došlo. Nakoľko to potvrdzuje interný dokument, ktorý je zavesený na stránke mesta Ružomberok, kde jednoznačne Mondi charakterizuje závažnú priemyselnú haváriu a uvedený skutkový stav havárie nám potvrdzuje aj okresný úrad životného prostredia," povedal občiansky aktivista Patrik Lupták.

V okolí udalosti cítili ľudia intenzívny zápach. Podľa aktivistov pochádzal z otvorených bezpečnostných ventilov, z ktorých mali unikať toxické plyny. Druhý najväčší zamestnávateľ v Ružomberku aj teraz tvrdí, že sa nič nestalo.

„Po identifikácii problému v spaľovacej komore regeneračného kotla došlo k jeho odstaveniu, čo bol štandardný postup a regeneračný kotol potom kontrolovane chladol," povedala hovorkyňa Mondi SCP Martina Hlavatá.

„Hrozil bezprostredný výbuch nového regeneračného kotla, následne sa otvorili bezpečnostné havarijné ventily a cez hodinu unikala obrovská masa pod tlakom horľavých vysoko jedovatých toxických plynov," vysvetlil občiansky aktivista Patrik Lupták.

Mondi opäť hovorí nie. „Odstavením kotla došlo k spusteniu iných záložných zariadení na likvidáciu plynov," vyvracia hovorkyňa Mondi SCP Martina Hlavatá.

Koncentráciu nebezpečných plynov v Ružomberku snímajú monitorovacie stanice. „Výsledky monitorovania z automatických monitorovacích staníc nepoukázali na zhoršenie kvality ovzdušia v Ružomberku v inkriminovanom období," povedala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Silvia Keratová.

Ružomberskí občianski aktivisti už podali aj trestné oznámenie. „Vyšetrovateľ prijal 21. decembra 2015 trestné oznámenie vo veci podozrenia z trestného činu všeobecného ohrozenia," doplnila hovorkyňa.

O tom, či v závode Mondi SCP došlo pred Vianocami k závažnej priemyselnej havárii, rozhodne teda až polícia.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?