26. 04. 2016 17:49 | BRATISLAVA/Reflex

Keď vybuchol Černobyľ, bola Sergejova mama tehotná. Následky znášal roky

Reportérka Reflexu zachytila mrazivú výpoveď aj jeho maminky, ktorá prežila výbuch atómovej elekterárne na Ukrajine pred 30-timi rokmi.

Sergej Fesenko - mladík, ktorý mal tri sleziny.
Sergej Fesenko - mladík, ktorý mal tri sleziny. Foto: Reflex

Jadro atómu dokáže liečiť, ale aj zabiť. Záleží len od dávky. Tá bola však v prípade našej nasledujúcej respondentky taká veľká, že sa to o pár rokov odrazilo na jej synovi. To, čo uvideli lekári na operačnom stole, pravdepodobne vôbec ani len nečakali.

Lidia Fesenko pracuje ako zubná lekárka v Bratislave, narodila sa však na Ukrajine, kde aj študovala medicínu. A práve na vysokej škole sa presne 26.apríla 1986 dozvedela hrôzostrašnú správu.

Lidia Fesenko.
Lidia Fesenko. Foto: Reflex
 

Gigantické množstvo vypustenej radiácie zažila na vlastnej koži keď mala 25 rokov a bola pri Kyjevskej priehrade, ktorú Kyjevčania volajú aj Kyjevské more. Spolu s ďalšími tehotnými spolužiačkami si tam vyrazili 1. mája a o bezpečnej lokalite ich uisťoval aj profesor.

No keďže bola v štvrtom mesiaci, následky sa prejavili. Aj keď o pár rokov neskôr. A ako si spomínajú na život na Ukrajine? V reportáži Lenky Perželovej z magazínu Reflex si pozrite mrazivú výpoveď matky so synom, ktorí prežili Černobyľ.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?