20. 06. 2016 17:38 | ŽIAR NAD HRONOM/Martina Kašiarová

Kotleba stopol predaj rozostavanej nemocnice v Žiari nad Hronom

Urobil tak napriek tomu, že kúpu už odklepli krajskí poslanci. Nepáči sa mu cena.

Stavenisko nemocnice v Žiari nad Hronom.
Stavenisko nemocnice v Žiari nad Hronom. Foto: TV Markíza

Mala to byť supermoderná nemocnica, z plánov však zrejme nebude nič. Banskobystrický župan Marián Kotleba odmieta predať nedostavanú budovu prevádzkovateľovi nemocnice v Žiari nad Hronom. Ten zas nechce investovať milióny, pokým stavbu nevlastní. Na ich handrkovanie sa však doplatia najmä ľudia.

Vyzerá to ako miesto duchov. Desiatky rokov na dostavbu tohto nemocničného pavilónu nenašiel peniaze štát, ani samosprávny kraj. Nové operačné sály, moderný urgentný príjem a super pôrodnica. To chcú terajší nájomcovia žiarskej nemocnice vybudovať v schátranej budove.

Predseda to ani nikdy nepodpíše, lebo sa s výškou kúpnej ceny nestotožňuje

"V ideálnom prípade by tento pavilón mohol byť v prevádzke do dvoch rokov," povedal nám pred dvomi týždňami finančný riaditeľ nemocnice Róbert Hill.

Prevádzkovateľ nemocnice ponúkol sumu, za ktorú chce pavilón kúpiť. Krajskí poslanci to odklepli, no stopol to Marián Kotleba. „V stave, v akom boli uznesenia schválené, ich predseda ani nikdy nepodpíše, lebo sa s výškou kúpnej ceny nestotožňuje," tvrdí hovorkyňa banskobystrického VÚC Michaela Piliarová.

Prevádzkovateľ nemocnice hovorí o šiestich miliónoch eur, ktoré odmieta investovať do budovy, pokiaľ ju nevlastní. Zamestnanci žiarskej nemocnice podľa neho chystajú petíciu, aby župan predaj podpísal.

"Nevzdávame sa vízie modernejšej nemocnice v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote. Veríme, že náš zámer dostavby opätovne podporia krajskí poslanci i verejnosť cez prebiehajúce petície ," povedal pre TV Markíza hovorca prevádzkovaetľa Tomáš Kráľ.

"Ak to chceme predaj, tak to predajme. Ale za takú sumu, ktorá by umožnila aspoň nejakým spôsobom zdvihnúť úroveň zdravotnej starostlivosti v okres Banská Štiavnica," povedal Kotleba na zastupiteľstve.

Malé nemocnice postupne končia alebo sa menia na lôžka pre chronicky chorých. Budúcnosť je podľa šéfa asociácie malých nemocníc Marián Peto v menšom počte zariadení, ale zato moderne vybavených s dobre vyškolenými odborníkmi. A aj on priznáva jedno, že rozvoj zdravotníctva niečo stojí A je to samozrejme aj otázka peňazí, dodáva druhým dychom.

Aj v prípade predaja nedostavaného pavilónu je to zatiaľ otázka peňazí, VÚC a nájomca nemocnice sa nevedia dohodnúť na cene. A aj v tomto prípade, na to doplatia najmä ľudia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?