30. 07. 2016 13:28 , článok bol aktualizovaný 30. 07. 2016 18:32 | BRATISLAVA/TASR

Centrom Bratislavy prešlo dve tisícky účastníkov Dúhového Pride. Štyri osoby zadržali

Sympatizantom ačlenom strany ĽSNS, ktorí usporiadali protestnú akciu, sa do blízkosti dostať nepodarilo.

Dúhový Pride
Dúhový Pride Foto: TV Markíza

Po ročnej prestávke sa v hlavnom meste opäť uskutočnil pochod za práva LGBTI menšín Dúhový Pride Bratislava 2016. Zhruba dve tisícky ľudí prešli za zvukov bubnov a pod dúhovými zástavami cez Vajanského nábrežie, Štúrovu a Gorkého ulicu späť na Hviezdoslavovo námestie.

Podujatie sprevádzané rozsiahlymi bezpečnostnými opatreniami prebehlo bez väčších konfliktov, no podľa našich informácii zadržali štyri osoby. Pochodujúcich oddeľovali na väčšine miest policajné kordóny. Sympatizantom a členom strany ĽSNS, ktorí usporiadali protestnú akciu, sa do blízkosti dostať nepodarilo.

Jeden z organizátorov Martin Macko uviedol, že návštevnosť v poradí šiesteho ročníka prekonala tú z roku 2014, keď prišlo zhruba 1500 ľudí. Vlani sa Dúhový Pride v Bratislave neuskutočnil, organizátori to zdôvodnili nepriaznivou atmosférou v spoločnosti po referende o rodine, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu.

 

Bratislavský dúhový pochod nadväzuje na obdobné akcie v zahraničí. Organizátori ho tento rok prepojili s kampaňou Životné partnerstvo, čo je platforma slovenských mimovládnych organizácií, ktorej cieľom je získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín. „Hlavná myšlienka je, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na veci, ktoré nás rozdeľujú, medzi ktoré patria sexuálna orientácia a rodová identita,“ vysvetlil Macko.

Podujatie svojou účasťou podporila ombudsmanka Jana Dubovcová, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) či opozičný poslanec Martin Poliačik (SaS). „Smutné je, že najhlučnejší sú tí, ktorí často majú mimomanželské vzťahy, majú nemanželské deti, nepriznávajú základné práva nikomu okrem seba a, žiaľbohu, sedia v parlamente,“ reagovala Flašíková-Beňová na kritikov pochodu.

Europoslankyňa uviedla, že jej strana sa počas minulého volebného obdobia ani neusilovala prijať legislatívu, ktorá by zlepšila podmienky života LGBTI menšín na Slovensku. „Nie je to štandardné pre stranu, ktorá tvrdí, že je sociálno-demokratická,“ poznamenala.

Kritizovala aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), ktorá v piatok (29.7.) uviedla, že ľudia by bez ohľadu na sexuálnu orientáciu mali mať vytvorený taký legislatívny priestor, aby si mohli usporiadať svoj život, súčasná politická klíma však dnes tejto komunite nepraje. „To sú vždy len výhovorky. Je ministerka spravodlivosti, môže prísť s takými návrhmi. Nech to vláda odmietne,“ doplnila.


Dubovcová vysvetlila, že pochod podporila, lebo je ochrankyňou verejných práv. „V mojom záujme je nielen osvetová činnosť ohľadom základných práv a slobôd, ale aj pomoc pri och dodržiavaní,“ ozrejmila s tým, že LGBTI menšina na Slovensku stále ťahá za kratší koniec. Poliačik účastníkom pochodu prisľúbil, že jeho opozičná strana SaS predloží v parlamente ešte do konca roku legislatívne návrhy, ktoré by riešili niektoré otázky LGBTI komunity.

Na bezpečnosť pochodu dohliadala štátna, mestská polícia aj súkromná bezpečnostná služba. Nad hlavami účastníkov krúžil policajný vrtuľník. Hviezdoslavovo námestie oddelili od centra Bratislavy dve úrovne zábran, do vnútra sa účastníci dostali až po policajnej prehliadke. Zakázané boli okrem ostrých predmetov aj plastové fľaše s tekutinou či napríklad parfumy a voňavky.

SNS je proti oficiálnej podpore Dúhového pochodu

Slovenská národná strana protestuje proti záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nad Dúhovým pochodom 2016. Andrej Danko požiadal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o vysvetlenie.

"Súčasne vyjadril hlboké sklamanie nad konaním štátneho tajomníka MZVaEZ SR a splnomocnenca vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčoka. Podľa informácií webovej stránky organizátorov Dúhového PRIDE Bratislava 2016 sa táto akcia oficiálne koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ," informovala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

Ako dodala, Danko súčasne vyjadril aj rozhorčenie nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove veľvyslanectva dúhovú zástavu. SNS pripomenula, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je spájaná s oficiálnym postojom ministerstva.

"V kontexte oboch po sebe nasledujúcich chýb zástupcov MZVaEZ SR vyzval predseda Slovenskej národnej strany ministra zahraničných vecí o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca SR z Maďarska," dodala Kohútková.


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?