16. 08. 2016 13:21 , článok bol aktualizovaný 16. 08. 2016 17:07 | BRATISLAVA/TASR

Pätica vzbúrencov opustila #Sieť, chce rokovať s Mostom-Híd

Pre Bugárovcov sa rozhodli na základe programovej blízkosti.

Béla Bugár a Andrej Hrnčiar
Béla Bugár a Andrej Hrnčiar Foto: TASR

Poslanci Národnej rady SR Andrej Hrnčiar, Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík vystúpili zo strany #Sieť. O spolupráci chcú rokovať s Mostom-Híd. Oznámili to dnes.

Dôvodom na odchod zo #Siete je ich dlhodobá nespokojnosť s fungovaním strany. Pre tú si založili platformu Za zodpovednú politiku. Ani nový predseda Roman Brecely im podľa ich slov nedal "žiadne záruky na odstránenie dôvodov, pre ktoré sme založili platformu Za zodpovednú politiku".

Sú presvedčení, že v #Sieti sa ani po výmene predsedu nič nemení. "Neexistuje žiadna garancia zmeny spôsobu doterajšej komunikácie a štýlu práce. Nemôžeme ďalej niesť zodpovednosť za dianie v strane," uvádzajú vo vyhlásení.

Pre rokovania s Mostom-Híd sa rozhodli na základe programovej blízkosti. V rámci Mosta-Híd by chceli pokračovať v presadzovaní zodpovednej politiky a podieľať sa na plnení Programového vyhlásenia vlády SR.

Strana Most-Híd taktiež potvrdila stretnutie, ktoré sa uskutoční dnes večer. Pre TASR to uviedol hovorca Mosta-Híd András Nagy.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár dnes nevylúčil rokovania s päticou poslancov. "Musia sa rozhodnúť, čo chcú robiť. Na základe toho prípadne budeme rokovať. Ale zatiaľ tam nie sme," povedal Bugár.

#Sieť na odchod dôvod nevidí

Na odchod pätice poslancov zo #Siete nie je dnes žiadny relevantný dôvod. Z celej doterajšej komunikácie je zrejmé, že zo strany boli rozhodnutí odísť už dávno pred snemom a že ich jediným cieľom bolo vlastnej strane čo najviac ublížiť. Týmito slovami reagoval predseda strany #Sieť Roman Brecely.

"Jedinou ich zásadnou výhradou bolo pôsobenie predchádzajúceho predsedu Radoslava Procházku, ktorý sa v záujme udržania jednoty strany na sneme vzdal svojej funkcie a dal tak priestor novej krvi," reagoval Brecely. Podľa jeho slov, žiadne ďalšie výhrady neodzneli ani na pondelkovom stretnutí. "A dodnes mi nie sú známe," doplnil predseda strany. Ako dodal, všetky ďalšie otázky bude na svojom najbližšom zasadnutí riešiť predsedníctvo #Siete.

Chod koalície to nemá ovplyvniť

Odchod poslancov Národnej rady SR nemá vplyv na fungovanie vládnej koalície.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa strany Smer-SD Ľubica Končalová. Smer-SD zároveň považuje vývoj v strane #Sieť za čisto vnútrostranícka záležitosť tohto subjektu.

Odchod poslancov je výhodný politický ťah pre nich i pre stranu Bélu Bugára. Uviedol to politológ Ján Baránek s tým, že tento krok je prospešný i pre vládnu koalíciu, no fatálny pre stranu #Sieť.

"Mňa to neprekvapuje, nasvedčovali tomu aj problémy na sneme #Siete. Pre túto koalíciu je to momentálne výhodné, lebo jej odpadajú prípadné problémy v koaličnej rade," povedal Baránek. #Sieť týmto pádom považuje za mŕtvu. Odchod pätice vzbúrencov vníma z ich strany ako logický krok, ktorý môže napokon posilniť Most-Híd.

"Pokiaľ ich prijmú, bude otázne, či si nezačne Most-Híd nárokovať na ministerstvo dopravy," podotkol politológ. Rezort dopravy v súčasnosti vedie nový predseda #Siete Roman Brecely.   

Podľa politológa Michala Horského Brecely avizoval, že sa usiluje o istý spôsob dohody vo vnútri strany. "Odchod týchto poslancov zo snemu však už jasne preukázal, že o takéto dohody nestoja," skonštatoval pre TASR Horský. Ako podotkol, Most-Híd už aj v minulosti obohatil svoje rady o politikov, ktorí opustili iné strany.

"V záujme pevnosti vládnej koalície a v záujme strany Most-Híd je tento krok logický. Vládnu koalíciu to upevňuje. #Sieť má iné starosti a odchod svojich poslancov zrejme oželie," uviedol politológ s tým, že táto strana už voľbou nového predsedu jasne preukázala, že preferuje splácanie dlhov pred svojim oživením.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?