03. 09. 2016 07:30 | MICHALOVCE/ TV Markíza

Na východe Slovenska čoraz viac ľudí vyhľadáva exorcistov

Stovky ľudí sa schádzajú na exorcistických modlitbách v Klokočove pri Michalovciach. Prišli, aby sa vraj zbavili trápenia či chorôb.

otec.jpg
otec.jpg

Exorcizmus. Slovo, pri ktorom mnohým prejde po chrbte mráz. V minulosti bolo spájané so strašidelnými výjavmi "vyháňania diabla". Málokto ale vie, že "exorcista" dokáže pomôcť aj v iných situáciách. Na východe ich vyhľadávajú čoraz častejšie.

Stovky ľudí sa schádzajú na exorcistických modlitbách v Klokočove pri Michalovciach. Prišli, aby sa vraj zbavili trápenia či chorôb. Príbuzná pani Eriky sa liečila z rakoviny. Verí, že nad zhubným nádorom jej okrem lekárov pomohli zvíťaziť aj špeciálne modlitby. "Pocítila proste nejakú silu. V tomto čase je už aj potvrdené viacerými lekármi, že je uzdravená a rakovina je preč," povedala pani Erika.

Exorcizmy alebo modlitby za uzdravenie a oslobodenie vyhľadáva čoraz viac ľudí. Pred rokom ich bolo pár desiatok, dnes sa ich sem chodia modliť stovky. Exorcistov vyhľadávajú aj mimo verejných stretnutí. Nad tými najťažšími prípadmi sa modlia v chrámoch prakticky denne od rána do večera.

"Už ten človek veľakrát cíti, že je ovládaný zlom. Už veľakrát povie, Otče, toto som mohol urobiť, lebo ma niečo ovládalo alebo počul som už aj nejaké hlasy, nejaký hlas ma nútil urobiť to," povedal otec Ľuboslav.

Za exorcistom ľudí posiela ich kňaz. Prichádzajú však aj neveriaci. "Ja sa tiež najprv snažím s tou osobou rozpoznať sa, aby sa tá osoba zorientovala, kde je problém a že sa stala posadnutá zlom. Príčina tam je. Nemôže byť v človeku zlo, keď má dobré myšlienky," hovorí otec Ľuboslav.

Modlí sa predpísané modlitby, používa kríž a svätenú vodu. Takýto exorcizmus nemôže vykonávať každý duchovný. Otca Ľuboslava za exorcistu biskup vymenoval pred ôsmimi rokmi. Tu je jeho odporúčanie na to, ako byť šťastný: "Rokmi prichádzam k tomu aj ja, že keď je dobro v myšlienkach, bude dobro aj okolo teba."

A čo na to psychológ? Beáta Ostovrchá takéto snahy duchovných nepodceňuje ani nezatracuje. Veda a náboženstvo podľa nej už tak nesúperia ako v minulosti. "Ak človek verí týmto postupom, ako by si už budoval základy na to, že sa mu pomôže. Poznáte z praxe. Ak ja neverím liekom, ktoré mi lekár dal, môžu byť tie najlepšie na svete, jednoducho nepomôžu, pretože každá medicína, každý liek má istý placebo efekt," hovorá psychologička.

Duchovný a lekárka ale upozorňujú, že problémy ľudí nevyriešia bez ich vlastného pričinenia. Viac v priloženej reportáži.

 
Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?