12. 09. 2016 16:26 | BRATISLAVA/TASR

Do resocializačného strediska Čistý deň v Galante mieri hĺbková kontrola

Oznámil to dnes minister práce Ján Richter a generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter Foto: TASR

Do resocializačného strediska Čistý deň v Galante, kde malo dôjsť k sexuálnemu zneužívaniu maloletej Natálie, mieri hĺbková kontrola. Začne sa v utorok (13.9.) a pokračovať bude aj po návrate chovancov zariadenia z Chorvátska na Slovensko.

Oznámil to dnes minister práce Ján Richter a generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič na rokovaní ľudskoprávneho parlamentného výboru. Na prieskumy do zariadení, nielen toho galantského, sa chystá detská komisárka Viera Tomanová. Do ústredia práce by sa zas mal pozrieť ľudskoprávny výbor.

"Zajtra nastupuje akreditačná komisia, kontrola ministerstva práce, ústredia práce," povedal Richter, ktorý odmieta, že by jeho rezort nekonal. "My ako ministerstvo nastupujeme," vyhlásil s tým, že polícia dnes už vypočúvala. "Konajú aj orgány činné v trestnom konaní. Tu sa koná," zdôraznil minister.

TIP: Žiadne znásilnenie, ani zneužitie. Sexuálny styk pripúšťam, tvrdí riaditeľ centra

Slovná prestrelka medzi úradníkmi a opozíciou

Kritizuje politikárčenie opozície. "Nebolo možné v priebehu víkendu robiť viac, ako sa robilo, vzhľadom na to, že chovanci sú teraz v Chorvátsku," povedal Richter s tým, že Natália nevycestovala a je v inom zariadení, kde má zabezpečenú opateru. Minister trvá na tom, že všetci zainteresovaní majú záujem prípad riešiť. Nepovedal, či vie garantovať, že v Chorvátsku chovancov zariadenia nezneužívajú alebo im napríklad nenalievajú alkohol.

"Mali by byť v bezpečí," uviedla Tomanová, ktorá sa podľa vlastných slov radila s políciou. "Šéfovia zariadenia by mali zabezpečiť, aby sa nič nestalo," doplnila. Zároveň avizovala kontrolu v galantskom zariadení a v ďalších. "Najneskôr v stredu pôjde do zariadenia a nebude to len toto jedno zariadenie," povedala. Edita Pfundtnerová z Mosta-Híd informovala, že prípad monitoruje ministerstvo spravodlivosti a bude žiadať informácie od sudkyne.

Opozícia chcela vedieť, ako konalo ministerstvo práce a ústredie práce po tom, čo sa dozvedeli o podozreniach. Hoci minister Richter hovorí o podnete jednej matky, opozícia upozorňuje, že ide o viacero prípadov. "Je tu viac prípadov a podozrení," tvrdí Natália Blahová zo SaS. Opozícia sa tiež pýta, ako je možné, že galantské stredisko má naďalej akreditáciu, keď už aj jeho šéf Peter Tománek potvrdil, že maloletá Natália mala v zariadení sex.

 

"Nepreverovala som podmienky akreditácie, nemôžem sa k tomu vyjadriť, kým si to nepreverím," povedala Tomanová. Ministerstvo práce hovorí tiež o podmienkach akreditácie a opakuje, že na stredisko sa pozrie aj akreditačná komisia. Tomanová zdôraznila, že na to, aby sa takéto prípady neopakovali, musí mať zariadenie opatrenia. Pokiaľ k takémuto činu dôjde, zodpovednosť podľa nej nesie zariadenie.

Tománek sa dnes po rokovaní výboru nevyjadril, hoci už predtým pre Týždeň potvrdil, že k sexu s maloletou došlo. Mal ho označiť za "sex na rozlúčku". Zatiaľ toto tvrdenie nevyvrátil, ani nijako nekomentoval. Médiá odkázal na utorkovú tlačovú konferenciu.

Opozícia nie je spokojná s dnešným výborom. "K ochrane detí sme sa nedostali," povedala. Považuje za bezprecedentné, že skutok bol potvrdený a páchateľ zostal nepotrestaný. Podľa opozície malo ministerstvo začať pracovať na odobratí akreditácie galantskému stredisku. "Minister má podľa zákona právo na okamžité začatie konania vo veci odobratia akreditácie, dokonca jeho právomoc je okamžite zrušiť akreditáciu, ak je ohrozený život a zdravie maloletých detí. A toto nastalo," zdôraznila Blahová.

Generálna prokuratúra nariadila preveriť doterajšie vyšetrovanie

Generálna prokuratúra (GP) SR vstúpila do prípadu údajného sexuálneho zneužitia dievčat v resocializačnom centre Čistý deň v Galante. Nariadila preskúmať zákonnosť doterajšieho vyšetrovania a vykonanie prokurátorskej previerky v samotnom centre.

O prijatých opatreniach dnes na brífingu informoval námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky. „Je to poľutovaniahodná situácia, pretože takýmto resocializačným zariadeniam má byť prioritné to dobro, to blaho, psychický a fyzický vývoj maloletého," uviedol.

„Je veľmi nešťastné, že sme sa dostali do takejto situácie a musím povedať, že orgány činné v trestnom konaní majú predovšetkým represívnu úlohu, to znamená, my starostlivo posúdime všetky protiprávne konania a prijmeme z toho také závery, ktoré budú možnože aj podkladom na nejakú legislatívnu zmenu, alebo aj personálne zmeny," doplnil.

TIP: K údajnému zneužívaniu dievčat v Galante sa vyjadril aj premiér Robert Fico

Námestník generálneho prokurátora oznámil, že GP nariadila podriadeným krajským prokuratúram v Trnave a Trenčíne, aby preskúmali zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov činných v trestnom konaní, a to v prípade dvoch trestných vecí, kde bolo zastavené trestné stíhanie pre podozrenie z trestných činov znásilnenia a sexuálneho zneužívania. Krajskí prokurátori majú vykonať skutkovo-právne analýzy trestných vecí a predložiť ich GP na preskúmanie.

Krajskej prokuratúre (KP) v Trnave bola tiež nariadená správová povinnosť ohľadom trestného konania pre podozrenie z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, ktoré bolo začaté minulý mesiac. KP v Trnave dostala za úlohu vykonať previerku stavu zákonnosti v resocializačnom centre. Uskutoční sa hneď po kontrole ministerstva práce, ktoré bude preverovať akreditáciu centra.

Šufliarsky vysvetlil, že prokurátor sa bude počas previerky rozprávať s chovancami centra bez prítomnosti ďalších osôb. GP napokon podľa jeho slov zabezpečí preverenie všetkých súvisiacich podozrení z protiprávnych konaní proti maloletej osobe, ako údajnej obeti domáceho násilia, ako aj proti redaktorke TV Markíza ako údajnej obeti vyhrážok pre prípravu reportáže o resocializačnom centre.

Námestník GP doplnil, že orgány činné v trestnom konaní nebudú poskytovať bližšie informácie o stave vyšetrovania. Dôvodom je, že poškodenými sú maloleté osoby a je potrebné dbať na ochranu ich záujmov, čo ukladá Trestný poriadok a medzinárodná zmluva.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?