15. 09. 2016 20:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lídri sa stretnú na hrade aj na lodi. Pozrite si program bratislavského samitu

Väčšina rokovaní sa bude odohrávať na bratislavskom hrade.

bratislavský samit
bratislavský samit Foto: TV Markíza

Samit, ktorý sa zapíše do histórie. Tak o zajtrajšej schôdzke politických špičiek hovorí naša vláda. Jeho hlavným cieľom má byť totiž zastavenie euroskeptických nálad, ktoré sa šíria starým kontinentom.

Najväčšia politická stretávka, porovnateľná len so samitom Bush-Putin by sa na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou nekonala - nebyť júnového britského referenda o vystúpení z Európskej Únie.

Práve po hlasovaní o Brexite sa podobné nálady začali šíriť aj ďalšími európskymi krajinami. Lídri preto budú hľadať spôsob, ako tento trend zvrátiť.

Úlohou samitu prekonanie euroskeptických nálad

„Najvýznamnejšou úlohou samitu je zastaviť tú vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko, ďalšej série referend alebo pokusov o oslabovanie EÚ," uviedol Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády.

Podľa premiéra a šéfa diplomacie ešte nikdy nebola medzi politickými špičkami taká silná vôľa zmeniť pravidlá Únie ako je práve teraz.

„Povedať si kde sme, čo robíme, prečo sa nám nedarí, a ako to môžeme robiť inak a lepšie. Čiže preto je to historický samit," vysvetlil Miroslav Lajčák (SMER-SD), minister zahraničných vecí.

Na to aby bol bratislavský samit úspešný sa lídri potrebujú dohodnúť na spoločnom postupe. Už teraz je ale jasné, že cesta k nemu taká jednoduchá nebude.

Napríklad len pred niekoľkými dňami luxemburský minister zahraničných vecí navrhol vylúčiť Maďarsko z Únie pre postoj k utečencom. Aj preto sa na Bratislavu budú zajtra upierať oči z celého sveta.

Rokovať sa bude na hrade aj na lodi

Väčšina rokovaní sa bude odohrávať na bratislavskom hrade, vo štvrtok tam dolaďovali posledné detaily. Na obed sa ale 27 lídrov presunie na loď, prezývanú konferenčným centrom na vode.

Pri spoločnom obede a plavbe po Dunaji, pri ktorej polícia uzatvorí všetky bratislavské mosty budú predsedovia vlád a hlavy štátov diskutovať o Brexite. Z lode sa presunú späť na hrad, kde by rokovať až do večera. Ideálny záver?

„Chceme, aby do sveta išiel, nazvime to bratislavský list, bratislavská deklarácia, ktorá pomenuje to, čo som povedal. Stojíme za európskou úniou, nič lepšie nemáme, že je to výborný projekt. Slovensko je toho krásny príkladom, ako nám EÚ pomohla," uviedol slovenský premiér.

Dianie okolo piatkového samitu v Bratislave sledujte na TV Markíza. V Teleráne pripravujeme živé vstupy z letiska, ale aj z Bratislavského hradu. Navyše budeme monitorovať situáciu v meste. Na poludnie zároveň odvysielame mimoriadnu reláciu so Zlaticou Puškárovou a Michalom Kovačičom, ktorí v štúdiu privítajú europoslankyňu Moniku Flašíkovú Beňovú a bývalého predsedu vlády Mikuláša Dzurindu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?