16. 09. 2016 06:12 , článok bol aktualizovaný 16. 09. 2016 22:14 | BRATISLAVA/kacs, ml, mm, TASR

Bratislavský samit sa skončil, prečítajte si reakcie politikov

Robert Fico priznáva, že v EÚ sú členské štáty a tie majú často rôzne názory a nápady.

Premiér Robert Fico a francúzsky prezident Francois Hollande
Premiér Robert Fico a francúzsky prezident Francois Hollande Foto: TASR

V Bratislave sa dnes začal historický samit. Do hlavného mesta prišlo 27 lídrov členských krajín EÚ. Tí by mali vyriešiť, ktorým smerom sa bude Európa po brexite uberať.

ONLINE

22.12 - Krajiny V4 dosiahli zmenu politickej agendy EÚ, vyhlásila Szydlová

Reforma Európskej únie musí byť hlboká. Nemôžeme sa uspokojiť iba s výlučne povrchnými riešeniami. Treba mať odvahu hovoriť o všetkom, vyhlásila dnes na tlačovej konferencii po skončení neformálneho summitu EÚ v Bratislave poľská premiérka Beata Szydlová.

Podľa jej slov, ktoré sprostredkovala agentúra PAP a spravodajská televízia TVN24, nesmie byť žiadna téma na začiatku reformy Únie tabu.

Szydlová, ktorá nezabudla pripomenúť spoločný nový návrh krajín Vyšehradskej štvorky pre riešenie migračnej problematiky, podčiarkla, že politici musia v danej situácii prijať odvážne rozhodnutia.

Varšava sa domnieva, že treba realizovať obsah existujúcej dohody EÚ-Turecko a pomôcť Bulharsku. Poľsko už tejto krajine pomohlo a premiérka vyjadrila pripravenosť zvýšiť túto pomoc.

Súčasne informovala, že vďaka krajinám V4 sa podarilo zabrániť akýmkoľvek krokom, ktoré by mali za následok obmedzenie slobody pohybu osôb.

Všetci účastníci summitu sa podľa Szydlovej zhodli na tom, že je potrebné vyvinúť úsilie o riešenie migračnej krízy mimo hraníc EÚ a v tomto duchu sa budú vyvíjať humanitárne aktivity a poskytovaná pomoc tretím krajinám. Reflexia na zmenu migračnej politiky Únie je podľa Szydlovej teraz mimoriadne silná.

Predsedníčka poľskej vlády na margo brexitu zdôraznila, že predovšetkým Londýn musí najskôr predložiť žiadosť o vystúpenie z EÚ a musí sa na tento proces pripraviť.

21.21 - Prerušenie rokovaní s Tureckom iné krajiny nepodporili, priznal Kern

Rakúsko nenašlo s iniciatívou za prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom podporu ďalších krajín EÚ na jej neformálnom summite, ktorý sa dnes skončil v Bratislave. Priznal to spolkový kancelár alpskej republiky Christian Kern, informovala tlačová agentúra DPA.

Napriek tomu však podľa rovnakého zdroja šéf rakúskej spolkovej vlády vyjadril spokojnosť s diskusiou, ktorú absolvovali európski lídri v slovenskej metropole.

Podľa Kerna sa úsilie koncentruje na problematiku zachovania dohody s Tureckom o utečencoch, čo je veľmi dôležité. Tento názor zastáva aj osobne, pretože ide o podstatnú bázu redukcie prúdov migrantov smerujúcich do Rakúska.

21.14 - Taliansky premiér vyjadril nespokojnosť s výsledkom summitu EÚ

Predseda talianskej vlády Matteo Renzi vyjadril nespokojnosť s výsledkom dnešného neformálneho summitu Európskej únie v Bratislave, informoval spravodajský portál Politico.eu.

"Nemôžem sa zúčastniť na spoločnej tlačovej konferencii s (nemeckou kancelárkou Angelou) Merkelovou a (francúzskym prezidentom Francoisom) Hollandom, ak nezdieľam ich závery ohľadne ekonomiky a migrácie," povedal Renzi novinárom po skončení summitu.

Taliansky premiér opäť zaútočil na Nemecko, ako to urobil na summite EÚ vlani v decembri: "Krajiny musia rovnakým spôsobom dodržiavať pravidlá týkajúce sa deficitu, musia dodržiavať aj iné pravidlá, napríklad ohľadne prebytku obchodnej bilancie. A existuje niekoľko krajín, ktoré ich nedodržiavajú, ide hlavne o Nemecko."

K migračnej kríze Renzi povedal, že buď EÚ podpíše dohodu s africkými krajinami, alebo to urobí Taliansko samo. "Myslíme si, že by bolo oveľa lepšie, ak by zasiahla EÚ, ale ak EÚ tvrdí, že to nie je jej prioritou, mali by sme zakročiť sami," dodal taliansky premiér.

Vrcholnú schôdzku v Bratislave označil Renzi na Twitteri za "krok vpred, ale veľmi malý. Príliš malý." Ak Európa nezmení svoju politiku v oblasti ekonomiky a migrácie, ocitne sa v ohrození.

Merkelová v auguste navrhla, že EÚ by sa mohla dohodnúť s africkými krajinami, podobne ako sa dohodla s Tureckom, aby zabránila vstupu ilegálnych migrantov do Európy, poznamenal portál Politico.eu.

21.12 - Hollande: Prioritami sú ochrana hraníc, bezpečnosť a ekonomický rozvoj

Ochrana hraníc, bezpečnosť, ekonomický rozvoj a budúcnosť mladých, to sú priority, ktorým sa musí  Európska únia venovať, skonštatoval dnes po neformálnom stretnutí európskych lídrov v Bratislave francúzsky prezident Francois Hollande. Zoznam priorít, ktorý predurčuje agendu Európskej únie na najbližšie mesiace, Hollande spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou nazvali Bratislavský program.

Francúzsky prezident vyzval na posilnenie ochrany vonkajších hraníc Únie. V budúcnosti chce dosiahnuť kontrolovaný prílev migrantov, ale zároveň poskytnutie pomoci tým, ktorí majú právo na azyl. Členským štátom, ktoré najviac čelia náporu migrantov - najmä Grécku, Taliansku a Maďarsku -, prisľúbil väčšiu podporu. S talianskym premiérom Matteom Renzim sa zas zhodol na intenzívnejšej pomoci severoafrickým štátom, odkiaľ na Apeninský polostrov prichádzajú tisíce migrantov.

V otázke bezpečnosti apeloval na európskych štátnikov, aby si uvedomili svoju zodpovednosť a posilnili boj proti terorizmu. Chce tiež nájsť nové nástroje, ktoré to umožnia robiť efektívnejšie. Spomenul nemecko-francúzsky návrh bezpečnostnej spolupráce a prizval ďalšie štáty, aby sa k iniciatíve pridali.

Hollande okrem iného vyjadril podporu politike zamestnanosti, znalostnej ekonomiky a moderných technológii. Spolu s Merkelovou dodal, že tieto priority sú v úplnom súlade s tézami predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý tento týždeň na pôde Európskeho parlamentu predstavil svoju víziu ďalšieho smerovania únie.

Francúzska hlava štátu dala najavo, že lídri sa počas dnešných rokovaní nevyhli ani nepríjemným témam. Na stole bola aj neraz kritizovaná migračná dohoda s Tureckom, vplyv vojen na Blízkom východe na migračnú krízu, nárast popularity populistických a antisystémových strán a problematika európskej bezpečnostnej spolupráce v momente, keď úniu opúšťa Spojené kráľovstvo.

Práve pre zložitú situáciu, ktorú prinieslo britské rozhodnutie odísť z únie, bolo podľa Hollandea mimoriadne dôležité, že po dnešnom summite na tlačovej konferencii vystúpil s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Týmto gestom mienili deklarovať názorovú jednotu, dodal.

21.09 - Mnohé veci sa podarilo presadiť, vyhlásil Sobotka

Účastníci neformálneho summitu Európskej únie v Bratislave sa zhodli na tom, že toto spoločenstvo če

lí vážnym problémom a musí tak činiť spoločne.

Český premiér Bohuslav Sobotka sa podľa dostupných mediálnych informácií tešil zo skutočnosti, že medzi navrhovanými krokmi je množstvo krokov, ktoré presadzovala i Česká republika. Ide predovšetkým o prepojenie bezpečnostných databáz, čo by malo prispieť k evidencii všetkých osôb prekračujúcich hranice Európskej únie.

V záveroch summitu sa kladie dôraz aj na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ v záujme zvládnutia náporu migrantov. Fakt, že sa aktéri rokovaní v Bratislave zhodli na nutnosti obmedziť alebo zastaviť ilegálne prisťahovalectvo, akcentovala vo svojom vystúpení i Angela Merkelová.

Bohuslav Sobotka na margo schválenia podpory Bulharsku pri ochrane jeho hraníc s Tureckom pripomenul, že jeho krajina je pripravená na tento účel uvoľniť 20 miliónov Kč a vyslať na pomoc balkánskej krajine kontingent 20 policajtov.

Český premiér zdôraznil, že v záveroch summitu sa nehovorí o žiadnych kvótach a že tam nechýba ani návrh, ktorý predpokladá pozornosť, ktorá sa bude venovať radikalizácii a preventívnym opatreniam vrátane vyhosťovania islamistických extrémistov.

21.08 - Európska komisia pomôže Bulharsku pri ochrane hraníc sumou 108 mil. eur

Európska komisia (EK) pomôže Bulharsku pri ochrane hranice tejto krajiny s Tureckom sumou 108 miliónov eur. Po dnešnom neformálnom summite lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade to oznámil predseda EK Jean-Claude Juncker s tým, že v budúcnosti by malo byť vyčlenených ďalších 116 miliónov eur.

Predseda Európskej rady Donald Tusk doplnil, že vonkajšie hranice EÚ sú jedna z najdôležitejších otázok. "Členské štáty sa vyjadrili, že sú pripravené podporiť Bulharsko pokiaľ ide o účinnú kontrolu ich hranice s Tureckom. Ide o začiatok procesu pomoci Bulharsku. Krajiny sú pripravené zásadne prispieť k tejto podpore, a to formou personálnych kapacít, technického vybavenia a EK to podporí finančne.

20.53 - Merkelová: Atmosféra v Bratislave sa niesla v duchu spolupráce

Dnešné rokovania lídrov 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) bez Veľkej Británie v Bratislave sa niesli v konštruktívnej atmosfére, mali sme možnosť diskutovať navzájom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to povedala na tlačovej konferencii po skončení summitu.

Merkelová pripustila, že Európa sa momentálne nachádza v kríze. Domnieva sa, že bolo nevyhnutné sa dohodnúť na spoločnom pláne, ktorý je politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Mala na mysli najmä šesťmesačné obdobie, ktoré vyvrcholí na budúci rok v marci 60. výročím Rímskych zmlúv.

20.38 - Orbán:Summit bol neúspešný, keďže sa nepodarilo zmeniť imigračnú politiku

Neformálny summit Európskej únie v Bratislave bol podľa maďarského premiéra Viktora Orbána neúspešný z hľadiska toho, že sa nepodarilo zmeniť prisťahovaleckú politiku Bruselu. Povedal to na tlačovej konferencii v slovenskej metropole, informovala tlačová agentúra MTI.

Orbán ďalej vyzdvihol, že v Únii naďalej panuje sebazničujúca a naivná prisťahovalecká politika. Aj teraz sa vraj hovorilo viac o urýchlení prerozdeľovania migrantov, ako o ich zastavení na hraniciach Schengenu.

20.09 - Fico: Summit bol úspešný, prijali sme deklaráciu, namaľovali sme mapu

Bratislavský neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Po skončení summitu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

"Situácia, v ktorej sa nachádza Európa a výsledok referenda vo Veľkej Británii, bol dostatočný dôvod na to, aby sme sa v EÚ zamysleli. Summit mal byť prvou odpoveďou a myslím, že bol odpoveďou správnou. Lídri mali úprimnú diskusiu o stave, v ktorom sa nachádza EÚ," povedal Fico.

Podľa jeho slov berúc do úvahy aj defekty, ktoré vnímame, všetci považujú EÚ za najlepší projekt pre Európu. "Sme presvedčení, že sa nedá hodiť spiatočka, ale že musíme ísť naďalej dopredu, lebo prosperita, stabilita a bezpečnosť v Európe sa nedá inak garantovať, len cez EÚ," podčiarkol slovenský premiér.

Fico priznáva, že v EÚ sú členské štáty a tie majú často rôzne názory a nápady. "My si myslíme, že je veľmi správne byť v budúcnosti konkrétnejší a zrozumiteľnejší v plánoch, ale aj vo vysvetľovaní zmyslu EÚ najmä pre generácie, ktoré nemajú možnosť porovnávať," podotkol.

19.57 - Pozrite si prvé reakcie politikov po skončení samitu.

 

19.17 - Bratislavský samit oficiálne skončil a prvé delegácie už odchádzajú na letisko. Čaká sa na tlačové konferencie.

 

18.02 - Migračná politika Európskej únie (EÚ) by mala byť založená na princípe flexibilnej solidarity. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení krajín V4, ktoré prezentovali na dnešnom neformálnom bratislavskom summite 27 krajín únie.

"Je potrebné zastaviť prílev nelegálnych migrantov. Štáty V4 preto zdôrazňujú, že posilnená spolupráca s tretími krajinami, vrátane Turecka, a ochrana vonkajších hraníc únie, patria medzi kľúčové nástroje. V4 považuje za účinný spôsob boja s migráciou ochranu hraníc členských štátov EÚ a tretích krajín nachádzajúcich sa na migračných trasách," uvádza sa to vyhlásení.

17.54 - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker predložil dnes účastníkom summitu 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) v Bratislave "návrh harmonogramu pre pozitívnu agendu", akúsi Bratislavskú cestovnú mapu obsahujúcu 14 konkrétnych bodov. Realizáciou obsahu viac ako tucta projektov by EÚ mala podľa predkladateľa do polovice budúceho roka preukázať svoju akcieschopnosť.

Informoval o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF, a to aj s odvolaním sa na sprievodný list Junckerom predloženého dokumentu.

Juncker zverejnil niektoré zo svojich predstáv už v stredajšom vystúpení o stave EÚ na pôde Európskeho parlamentu.

Figurujú medzi nimi rýchla výstavba európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, vyslanie 200 osôb na posilnenie ochrany bulharsko-tureckej štátnej hranice a vybudovanie systému ETIAS, ktorý by mal slúžiť na evidenciu vstupov na územie a registráciu v členských štátoch EÚ.

Spomínajú sa však aj zdvojnásobenie prebiehajúceho európskeho investičného programu, zriadenie investičného plánu pre Afriku a vybudovanie operačnej centrály civilných i vojenských misií EÚ.

Dokument obsahuje i konkrétne termíny pre schválenie jednotlivých krokov na pôde Európskej rady, respektíve Európskeho parlamentu.

17.28 - Pozrite si zhrnutie z doterajšieho priebehu

 

15.50 - Delegácia sa z Dunaja vrátili späť na hrad a pokračujú ďalšie rokovania.

Lídri na Dunaji
Lídri na Dunaji Foto: TV Markíza
 

15.36 - Aktuálna situácia v centre mesta

 

15.22 - Letisko Milana R. Štefánika v Bratislave má na dnešný deň naplánovaných spolu 103 odletov a pristátí. Počas štvrtkového (15. 9.) večera a dnešného dopoludnia pritom pristálo na letisku v slovenskom hlavnom meste spolu 20 vládnych delegácií. Ak vás zaujíma, ako vyzerajú lietadlá zahraničných delegácií, tak kliknite TU.

15.16 - V Bratislava je stále vyľudnená, čo dokazuje aj táto fotografia

Vyľudnená Bratislava
Vyľudnená Bratislava Foto: TV Markíza
 

15.00 - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje vznik európskej armády. Tá by v spoločných operáciách spolupracovala s NATO, ale mohla by konať aj individuálne. Uviedol to podpredseda SaS Ľubomír Galko v súvislosti s dnešným neformálnym summitom lídrov Európskej únie v Bratislave.

14.57 - Prístavný most opäť otvorili.

14.43 - Prvá hlásená zápcha. Tvorí sa na obchvate pred Prístavným mostom smerom na letisko.

 

13.48 - Po 14.00 h v Bratislave na 15 minút uzatvoria všetky mosty, vrátane chodníkov.

Dotknuté linky 1, 3, 50, 68, 80, 83, 84, 87, 88, 90, 91, 92, 93, 94, 96, 98, 196, 191, 901.

Na snímke nemecká luxusná osobná loď Regina Danubia s delegáciou na Dunaji
Na snímke nemecká luxusná osobná loď Regina Danubia s delegáciou na Dunaji Foto: TASR
 

13.46 - Francúzsky prezident Francois Hollande dnes v Bratislave vyhlásil, že Francúzsko vo veci európskej obrany vyvinulo veľké úsilie, ale nemôže a nechce zostať v tejto veci osamotené. Francúzsko si podľa Hollanda želá, aby spolu s ním aj Európa mohla zabezpečiť "svoju vlastnú ochranu, svoju vlastnú obranu v rámci NATO s naším americkým partnerom".

Francúzsky prezident Francois Hollande
Francúzsky prezident Francois Hollande Foto: TASR
 

13.36 - Európa potrebuje novú víziu, potrebuje, aby sa zmenila agenda. "Potrebujeme sociálnu Európu s rastom, zamestnanosťou a prosperitou pre všetkých ľudí," uviedol predseda gréckej vlády Alexis Tsipras. Zároveň upozornil na to, že EÚ nesmie ísť zlým smerom.

Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras a nemecká kancelárka Angela Merkelová
Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras a nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR
 

13.20 - Delegácia sa teraz presúva na plavbu loďou, ktorá sa plaví pod nemeckou vlajkou. Popri obede budú viesť neformálne rozhovory o brexite a takisto ochutnajú slovenské vína.

12.59 - Od 13.00h do 14.00 h budú platiť ďalšie dopravné obmedzenia.

Dopravné obmedzenia počas bratislavského samitu 13:00 -14:00
Dopravné obmedzenia počas bratislavského samitu 13:00 -14:00 Foto: TV Markíza
 

Uzávierka trasy Hrad - Palisády - Hodžovo nám. - Staromestská - Nábrežie L. Svobodu - Rázusovo nábr. - Vajanského nábr. - Šafárikovo námestie.

Dotknuté linky 4, 6, 8, 3, 1, 39, 50, 70, 80, 83, 84, 93, 94, 203, 207, 212.

12.55 - Prvé kolo rokovaní sa skončilo. Lídri sa pripravujú na spoločnú fotografiu.

12.52 - Po bilaterálnych rokovaniach pred summitom som naladený optimisticky a dúfam, že na summite v Bratislave zvíťazí jednota a dialóg, uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

12.42 - Prvé rokovacie kolo Bratislavského summitu sa už začalo, informuje premiér Robert Fico prostredníctvom Facebooku.

12.00 - Sledujte mimoriadnu reláciu TV Markíza k bratislavskému samitu. Hosťami Zlatice Puškárovej a Michala Kovačiča budú europoslankyňa Monika Flašíková Beňová a bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda.

11.51 - Prezident Andrej Kiska sa k samitu vyjadril na svojom Facebooku.

11.23 - Bratislava je vyľudnená. Prázdne ulice, na cestách nezvyčajne málo áut. Pozrite sa, ako to v hlavnom meste vyzerá. 

Vyľudnená Bratislava
Vyľudnená Bratislava Foto: Andrea Ballová
 

10.54 - Európski lídri už rokujú.

 

10.19 -  Slová luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna o vylúčení Maďarska z Európskej únie nie sú oficiálnym názorom vlády Luxemburska, vyhlásil dnes luxemburský premiér Xavier Bettel. Povedal to pri príchode na Bratislavský hrad. Luxemburský premiér dodal, že posudzovanie dodržiavania slobody prejavu a tlače v členských štátoch majú na starosti európske inštitúcie.

Od dnešného summitu si sľubuje zhodu v tom, že Európska únia na 90 percent funguje, a odmieta obviňovanie únie zo všetkých problémov, ktoré trápia jej občanov.

10.15 - Členovia Európskej únie musia ukázať, že sa vedia zlepšovať. Po príchode na neformálny summit na to apelovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Sú pred nami neľahké úlohy. Ide o to ukázať, že sa vieme zlepšovať. A to v oblasti vnútornej i vonkajšej bezpečnosti, ale aj pri vytváraní pracovných miest," zdôraznila spolková kancelárka.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na rokovanie na Bratislvaskom hrade.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na rokovanie na Bratislvaskom hrade. Foto: TASR
 

10.10 -  Európska únia nemôže nahradiť NATO. Na margo diskusií o spoločnej európskej armáde to počas dnešného príchodu na summit vyhlásila prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite. "Nepočula som, že by niekto vytváral európsku armádu. Hovoríme o lepšej spolupráci v obrane, o lepšom využití aktuálnych vojenských kapacít. Ale nemôžeme nahradiť NATO," zdôraznila litovská prezidentka.

10.00 - Krajiny V4 predložia návrhy na riešenie problémov únie. Maďarský premiér Viktor Orbán to povedal v dnes odvysielanom rozhovore pre maďarský rozhlas. "Krajiny V4 pripravujú (text) a predložíme ho... ako spoločný návrh Vyšehradskej štvorky Európskej rade, toto bude významný okamih v živote týchto štyroch krajín," citovala z vyjadrení Orbána agentúra Reuters.

9.39 - Boj proti nelegálnej migrácii a hrozbe terorizmu je jednou z dvoch priorít, na ktoré sa chce Česko sústrediť pri rokovaniach na dnešnom neformálnom summite lídrov EÚ v Bratislave. Český premiér Bohuslav Sobotka to vyhlásil pred odletom do Bratislavy, informoval český spravodajský server Novinky.cz.

"Európa musí byť schopná vyrovnať sa s nelegálnou migráciou," zdôraznil Sobotka a podčiarkol aj nutnosť aktívne čeliť hrozbe terorizmu. Pripomenul tiež, že "do budúcnosti treba uvažovať o vzniku spoločnej európskej armády".

9. 35 - Európska únia ako projekt stráca podporu svojich občanov, ľudia ju zvyknú kritizovať, preto je potrebná reflexia. Po príchode na dnešný neformálny summit 27 lídrov krajín EÚ to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

"Do popredia sa dostávajú populistické a xenofóbne strany, je to veľmi znepokojujúci trend, ktorý treba zastaviť. EÚ je pritom super projekt, prináša veľa dobrých vecí, ale ľudia to berú ako samozrejmosť," upozornil šéf slovenskej diplomacie s tým, že si všímame len veci, ktoré nás rozdeľujú.

9.30 - Lídri 27 krajín EÚ chcú preukázať jednotu a ukázať, že EÚ je jedinečný projekt v ktorom chceme pokračovať. Počas príchodu na neformálny summit lídrov Európske rady na Bratislavskom hrade to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

"V dobe po brexite bolo nevyhnutné sa stretnúť. Dvadsaťsedem lídrov bude viesť veľmi úprimnú diskusiu o stave únie. Verím, že pripravíme plán najdôležitejších tém, ktoré treba v najbližšom pol roku prebrať. Nepochybujem, že tento summit bude z toho pohľadu úspechom," deklaroval premiér.

Predseda vlády Robert Fico na Bratislavskom hrade.
Predseda vlády Robert Fico na Bratislavskom hrade. Foto: TASR
 

9.20 - Prejazd jednej z delegácií

 

9.05 -  Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval lídrov krajín Európskej únie na "triezvy a brutálne úprimný" pohľad na problémy celého bloku v čase po šokujúcom hlasovaní Británie za vystúpenie z únie. Tusk to uviedol vo vyhlásení vydanom v predvečer neformálneho bratislavského summitu hláv štátov a predsedov vlád 27 členských krajín EÚ.

8.50 - Fotografie zo zákulisa. Naše štáby monitorujú situáciu v celom meste. Takto vyzerá výroba veľkého podujatia.

Redaktor Braňo Tomaga s kameramanom Martinom Bartušekom sledujú dopravnú situáciu na bratislavskom obchvate.
Redaktor Braňo Tomaga s kameramanom Martinom Bartušekom sledujú dopravnú situáciu na bratislavskom obchvate. Foto: TV Markíza
 

Redaktor Viktor Vincze a kameraman Peter Javor čakajú na príchod európskych lídrov na Bratislavský hrad.
Redaktor Viktor Vincze a kameraman Peter Javor čakajú na príchod európskych lídrov na Bratislavský hrad. Foto: TV Markíza
 

Marek Gudiak s Pavlom Kernom monitorujú dianie na bratislavskom letisku.
Marek Gudiak s Pavlom Kernom monitorujú dianie na bratislavskom letisku. Foto: TV Markíza
 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

8. 24 - Autobus MHD č.83 z Dúbravky do mesta nechodí cez most SNP, ale odkláňajú ho na most Apollo. Cesta z konca Dúbravky do mesta však trvá ešte kratšie ako po iné dni.

8.22 - Doprava na nábreží je obmedzená. Obmedzenia v centre hlavného mesta potrvajú do 9.30 h, premávku usmerňuje polícia. "Podľa aktuálnej bezpečnostnej situácie budú uzatvárané Vajanského nábrežie, Rázusovo nábrežie, Námestie armádneho generála Ludvíka Svobodu, a to od Šafárikovho námestia a z opačnej strany od Mlynskej doliny," informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

8.05 - Na letisku už pristál český premiér Bohuslav Sobotka.

 

8.00 - Zatiaľ bez zdržaní funguje aj bratislavská MHD. Ľudia, ktorí sa chcú dostať napríklad z Dúbravky na hlavnú stanicu, sa nemusia obávať, autobusy jazdia podľa grafikonu. Dúbravka je podľa slov jedného z obyvateľov ako vymretá. Na miestach, kde sa po iné dni tvoria kolóny, nie sú žiadne autá. Ľudia zrejme rešpektovali varovania polície.

7.53 -  Bratislavské nemocnice fungujú počas summitu štandardne a bez obmedzení.  "Pacienti nepocítia žiadne obmedzenia," ubezpečila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Eliášová. Potvrdila to i Dana Kamenická, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. "Záchranári nebudú na cestách limitovaní dopravnými obmedzeniami," ubezpečil tiež hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Andrej Hirjak.

7.37 - Vo štvrtok večer priletelo na letisko Milana Rastislava Štefánika sedem vládnych špeciálov. Ako posledný prišiel okolo polnoci taliansky vládny špeciál. Dnes okolo ôsmej by mali prilietať ďalší vládni činitelia.

7.33 - Pokojná je aj situácia na bratislavskom letisku, kde majú o chvíľu pristáť ďalšie vládne lietadlá. Doprava je plynulá na letisko, ale aj smerom do centra mesta. Všade je plno policajných áut a policajtov.

7.09 - Dopravná situácia v Bratislave je zatiaľ bez problémov. Na cestách je relatívne málo áut.

7.00 -  Dianie okolo piatkového samitu v Bratislave sledujte na TV Markíza. V Teleráne pripravujeme živé vstupy z letiska, ale aj z Bratislavského hradu. Navyše budeme monitorovať situáciu v meste. Na poludnie zároveň odvysielame mimoriadnu reláciu so Zlaticou Puškárovou a Michalom Kovačičom, ktorí v štúdiu privítajú europoslankyňu Moniku Flašíkovú Beňovú a bývalého predsedu vlády Mikuláša Dzurindu.

6.20 - Prvé dopravné obmedzenie platí od 6.30 h do 9.00 h na diaľnici D1 od Trenčína do Bratislavy. Polícia odkláňať nákladné autá nad 7,5 tony na odpočívadlá a do odstavného pruhu.

6.10 - Europoslanec Verhofstadt chce, aby Bratislava prelomila patovú situáciu v EÚ. Bývalý belgický premiér, ktorý bude v mene Európskeho parlamentu viesť rokovania s Londýnom o brexite, vo štvrtok do Bratislavy odkázal, aby premiéri a prezidenti prítomní na bratislavskom podujatí diskutovali o novom spôsobe európskej spolupráce, aby sa dohodli na ukončení patovej situácie a urobili EÚ dynamickejšou, modernejšou a efektívnejšou.

Dopravné obmedzenia, ktoré budú platiť od 8:00 - 10:00

Uzávierka trasy Letisko - Ivanská cesta - diaľničný obchvat - Most SNP - Staromestská - Hodžovo námestie - Palisády - Hrad.

Dotknuté linky 31, 39, 61, 65, 80, 83, 84, 93, 94, 96, 196, 203, 207, 212

Dopravné obmedzenia počas bratislavského samitu 8:00 -10:00
Dopravné obmedzenia počas bratislavského samitu 8:00 -10:00 Foto: TV Markíza
 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?