17. 09. 2016 15:52 | BRATISLAVA/TASR

Kiska sa obával, že na samit boli veľké očakávania. Napokon je s výsledkom spokojný

Domnieva sa, že napriek kritike, ktorá sa zniesla na Slovensko pre nedostatky summitu, sa krajine organizácia podarila.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Iniciatívu slovenského predsedníctva Európskej únie a predsedu vlády SR v podobe usporiadania neformálneho samitu EÚ v Bratislave som považoval za užitočný nápad. Ale postupne som mal aj trochu obavu, či sa na takúto schôdzku nenabalia až príliš veľké a úplne nereálne očakávania, ktoré jednoducho nezodpovedajú ani situácii, ani možnostiam a ani neformálnej povahe samitu. Povedal to prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

"Nakoniec si ale myslím, že priebeh bratislavského samitu a jeho výsledok splnili zámer aj účel. Vrcholní politici sú tiež ľudia a osobný kontakt nič nenahradí. Sú prirodzene rozdielne názory, a vznikajú aj nedorozumenia. A tie sa najlepšie odstraňujú tak, že si ich ľudia vyrozprávajú," uviedol.

Prezident Kiska si myslí, že napriek tomu, že Európa má problémy, skutočnosťou je, že možnosti aj schopnosti Európskej únie sú oveľa lepšie ako nálada v nej. "Ak by bol bratislavský proces začiatkom krotenia negatívnych emócií, ak by bol začiatkom väčšej empatie európskych inštitúcií voči jednotlivým krajinám a jednotlivých krajín voči sebe navzájom, potom môže bratislavský summit oceniť aj budúcnosť," skonštatoval.

Zatiaľ podľa neho môžeme povedať, že bratislavský samit pomenoval priority, účastníci prijali spoločnú deklaráciu aj cestovnú mapu. Vyjadrili tým podľa neho vôľu svoju, aj svojich krajín, spolupracovať.

Ďalej sa domnieva, že napriek kritike, ktorá sa zniesla na Slovensko pre nedostatky samitu, sa krajine organizácia podarila.

Pri takejto príležitosti sa chce každá krajina vytiahnuť, je to prirodzené, a myslím si, že Slovensku a Bratislave sa to podarilo. Ak boli jediným problémom zlá káva pre novinárov a krátkodobo nefungujúce wifi, potom sme ako organizátori obstáli výborne a zapadá to do celkového obrazu, akým zatiaľ Slovensko zvláda predsedníctvo (Únie),“ povedal, pričom zároveň zagratuloval tímu, ktorý pripravoval samit organizačne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?