22. 09. 2016 12:51 | BRATISLAVA/mm

Lipšic nie je prvý: Päť najznámejších odchodov z parlamentu

Prečítajte si, za akých okolností sa politici vzdali poslaneckých mandátov.

Iveta Radičová, Radoslav Procházka, Andrej Hrnčiar, Pavol Paška, Vladimír Jánoš
Iveta Radičová, Radoslav Procházka, Andrej Hrnčiar, Pavol Paška, Vladimír Jánoš Foto: TASR (koláž)

Daniel Lipšic sa po tragickej nehode vzdal poslaneckého mandátu. Ako sám uviedol, nedokázal by už túto funkciu robiť naplno. Nejde ale o prvý prípad, kedy sme boli svedkami dobrovoľného odchodu poslanca z parlamentu. Pozreli sme sa na tie, o ktorých sa najviac diskutovalo.

 

Iveta Radičová

Bývalá premiérka ešte ako poslankyňa v roku 2009 hlasovala zo svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. „Človek robí chyby, nie je neomylný. Mne sa takáto chyba stala, mrzí ma, priznala som si ju, ospravedlnila sa za ňu a zvažovala som," povedala Iveta Radičová, keď oznamovala svoj odchod z NR SR. Napokon to uzavrela slovami, že nechce, aby ju považovali za podvodníčku.

TIP: Daniel Lipšic sa vzdá poslaneckého mandátu

Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar

Svojho mandátu sa rozhodli vzdať v minulom volebnom období aj Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar. Ich dôvodom bolo zakladanie novej strany #Sieť, ktorú chceli budovať zospodu ako bežní občania.

„Som rozhodnutý, po skončení nasledujúcej parlamentnej schôdze sa vzdám poslaneckého mandátu a založím sieť ľudí, ktorí sa od občanov SR pokúsia získať čo najsilnejšie poverenie na reálnu zmenu súčasných pomerov," povedal v marci 2014 Radoslav Procházka.

Pavol Paška

Večná dvojka Smeru-SD Pavol Paška sa v novembri 2014 rozlúčil s postom predsedu NR SR a zároveň si neuplatnil ani mandát poslanca. Dôvodom bola kauza CT, do ktorej bol podľa opozície namočený práve Paška.

Vtedajší podpredseda strany povedal, že chce, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina a politiku nerobilo zopár anarchistov v uliciach. Narážal tak na opozíciu, ktorá organizovala aj pred jeho domom protesty.

TIP: Reakcie politikov na Lipšicov odchod z parlamentu

Vladimír Jánoš

Poslanec za Smer-SD sa vzdal mandátu potom, čo sa objavili informácie, že sa mal vyhrážať a týrať svoju manželku.

„V posledných dňoch sa objavilo množstvo lží a poloprávd o mojej osobe. Vzhľadom ku vzniknutej situácii som sa slobodne rozhodol, že sa vzdávam mandátu poslanca národnej rady," povedal v marci 2015 Vladimír Jánoš.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?