26. 10. 2016 17:53 | GELNICA/TV Markíza

Pridelenú bytovku zničili, teraz stavajú načiernu rovno pod vedením vysokého napätia

Dobre poznajú len časť zákonov, tú, ktorá hovorí o ich právach - tie, ktoré im ukladajú povinnosti ignorujú.

Na mieste panuje stavebný ruch.
Na mieste panuje stavebný ruch. Foto: TV Markíza

Rozhodli sa postaviť si dom. Nevadí im, že na cudzom pozemku a bez stavebného povolenia. Z ničoho nič začal v gelnickej mestskej časti Háj vyrastať nový dom. Jeho staviteľ nerieši vlastníctvo pozemku ani stavebné povolenie.

„Nikto sa nestará o nás, musíme my sa starať. Za naše peniaze, za všetko," kričal staviteľ nelegálneho domu. Dlhoroční obyvatelia časti Háj nad novou čiernou stavbou len nechápavo krútia hlavami.

„Ja keď si chcem na svojom pozemku niečo urobiť, postaviť, musím to mať odsúhlasené, schválené. Oni si môžu proste postaviť kde chcú," sťažuje sa obyvateľka.

Nový dom stavajú na mieste, ktoré nemôže byť stavebným pozemkom. Informáciu o stavebnom ruchu v Háji dostal aj primátor Gelnice.

„Okamžite som telefonoval mestskej polícii a oddeleniu výstavby, nech sa tam idú pozrieť, aby sme to čo najskôr poriešili. Ak je to v skutočnosti čierna stavba, musíme ju poriešiť," vysvetľuje starosta Gelnice.

 

Poriešenie neznamená dodatočnú legalizáciu, ale príkaz zbúrať stavbu.

„On nám môže prikázac a ja furt to postavím. Primátor má slova? Nemá žadne slova," ohradil sa staviteľ.

Rómovia v Gelnici sú zvyknutí, že ich bytovú otázku za nich vždy vyrieši mesto. Najprv im postavilo bytovku - dnes je z nej ruina. Potom malé domky, aj tie zdemolovali. Teraz, keď im mesto, napriek údajným sľubom, nestavia nič nové, pustili sa do čiernej výstavby sami. Dlhoroční obyvatelia tejto časti Gelnice sa na vianočný darček v podobe nových susedov netešia. Už teraz majú dosť skúseností.

„Zoberú kamene, hádžu do vás, psov na vás pustia," dodala obyvateľka.

K tomu možno pridať porozbíjané okná, zapáchajúcu skládku. Nie div, že niektorí ponúkajú svoje domy na predaj. O tom, ako sa skončí kauza tejto čiernej stavby vás budeme informovať.


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?