28. 11. 2016 10:43 , článok bol aktualizovaný 28. 11. 2016 17:02 | BANSKÁ BYSTRICA/kacs

Prvé zábery zo zadržania Jána Kána, bývalej pravej ruky Mikuláša Černáka

Jána Kána zadržali dnes približne o 8.30 h príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v Banskej Bystrici priamo na ulici.

Ján Kán nastupuje do policajného auta.
Ján Kán nastupuje do policajného auta. Foto: TV Markíza

Roky usvedčoval svojich mafiánskych kumpánov a žil si na slobode. Dnes sa ale všetko zvrtlo. Bývalého Černákovho spoločníka zadržali. Elitní vyšetrovatelia zatkli Jána Kána priamo na ulici. Banskobystrického podnikateľa potom odviedli na políciu.

Putá mu nasadili zhruba o pol deviatej ráno. Niekoľko hodín ho potom vypočúvali. Podľa našich zistení sa mal údajný Černákov komplic podieľať na únose a vražde poľského podnikateľa Grzegora Szymaneka. Jedného z najbohatších poľských podnikateľov zavraždili koncom 90. rokov.

Výsluch mal trvať zhruba tri hodiny. Ján Kán potom bez pút, zato o barlách, znova nasadol do policajného auta. Podnikateľa zadržali tento rok už po druhýkrát. V apríli strávil noc v cele policajného zaistenia, no potom obvinenie z vraždy Tibora Kohuláka stiahli a Kán odišiel domov.

 
 

Spisový materiál sa má ešte dnes dostať do rúk dozorujúcemu prokurátorovi generálnej prokuratúry, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Osloviť sme sa pokúšali aj Kánovu obhajkyňu. Povedala nám, že je v zahraničí a že o jeho zadržaní nevie. Nevedela ani povedať, kto ho obhajuje v jej neprítomnosti. 

Mikuláš Černák a Ján Kán.
Mikuláš Černák a Ján Kán. Foto: Mikuláš Černák
 

Kto bol Szymanek?

Grzegorz Szymanek patril v 90. rokoch k najbohatším Poliakom. K miliónovým majetkom mal ale prísť podvodmi a daňovými únikmi. Po Európe ho hľadal Interpol aj mafia. V roku 1997, po dohode s poľským podsvetím, ho mal dostať až gang Mikuláša Černáka.

Szymaneka mali držať na Slovensku pravdepodobne niekde v okolí Podbrezovej. Dvanásteho septembra 1997 mali za neho dostať v Krakove výkupné 400.000 nemeckých mariek, čo je asi 270.000 eur, po výkupné si už ale nikto neprišiel.

Hrob Szymaneka našli v roku 1997 v lese pri Polomke s prestrelenou hlavou.

Ján Kán.
Ján Kán. Foto: TV Markíza
 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?