28. 11. 2016 15:41 | BRATISLAVA/zg

Bugár vyučoval Danka z etikety. Zisťovali sme, či urobil správne

Počas príhovoru na otvorení Adventu na hrade vytiahol šéfovi snemovne ruku z vrecka.

Béla Bugár vyťahuje ruku z vrecka predsedu parlamentu Andreja Danka počas otvorenia Adventu na hrade.
Béla Bugár vyťahuje ruku z vrecka predsedu parlamentu Andreja Danka počas otvorenia Adventu na hrade. Foto: YouTube

Už len tri týždne nás delia od najkrajších sviatkov v roku a tak s adventnými podujatiami sa stretávate v každom meste. V Bratislave napríklad okrem tradičných Vianočných trhov môžu ľudia prežívať aj Advent na hrade.

Je to nová tradícia, ktorá bude až do 18. decembra pod záštitou šéfa parlamentu Andreja Danka. Jeho otvorenie bolo v prvú adventnú nedeľu 27. novembra a samozrejme za účasti predstaviteľov snemovne. Slávnostný príhovor mal Danko, ktorý však počas neho mal ľavú ruku vo vrecku. Po pár slovách mu ju z vrecka vytiahol šéf Most-Híd Béla Bugár, pričom sa jemne usmieval.

Je alebo nie je to spoločenské faux pas? Oslovili sme dvoch odborníkov na protokol, ktorí nám to vysvetlili.


Odborníčka na neverbálnu komunikáciu Nora Lauková tvrdí, že prejav šéfa parlamentu je "vyjadrením vnútornej neistoty a zároveň prejavom jeho odmeranosti smerom k poslucháčom".

Podľa jej slov v prípade, že nemá pri sebe opornú barličku, ruka vo vrecku je pre neho automaticky prejav toho, čo vnútorné nie je vystabilizované.

Podľa dlhoročného parlamentného protokolistu Jarolíma Antala v prípade obleku treba rozlišovať dve veci - sako a nohavice. „V Anglicku môže mať ruky vo vrecku, pretože to závisí od strihu saka, ktoré má dva rozparky. Tam to patrilo k noblese, že vyšší pán mal ruku vo vrecku. V rakúsko-uhorskej etikete to nemohlo byť a ruku vo vrecku nohavíc sme nesmeli mať. Ak už áno, tak iba práva ruka na vrchu saka," vysvetli. Myslí si, že Danko nemal mať ruku v nohaviciach a považuje to za „aroganciu vyššie postaveného".

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?