24. 01. 2017 11:12 | PRIEVIDZA/Peter Ziman

Zbiera retro hračky, aby deti videli, aký bol svet bez počítačových hier

Medzi jej najvzácnejšie exponáty patrí až 50-ročná bábika či predchodca 3D okuliarov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Bez kábla ani na krok, autíčka s pedálmi či stará dobrá autodráha. Tí skôr narodení už asi tušia, že hovoríme o hračkách ešte z čias bývalého režimu. Pozrite sa, s čím sa deti hrávali pred rokom 1989.

Bábiky a autíčka. Najbežnejšie hračky detí aj pred revolúciou. Nesmeli chýbať autobusy, ale ani autá s pedálmi. Zbierku retro značiek má v Prievidzi pani Zuzana Mokrá. Pred štyrmi rokmi dostala do daru kočík. Potom zbadali s partnerom autobus a povedali si, že si ho kúpia. Vôbec netušili, čo spustia.

Dnes má zhruba tisíc hračiek, s ktorými sa hrávali deti v Československu. Medzi jej najvzácnejšie exponáty patrí až 50-ročná bábika či predchodca 3D okuliarov.

Je to takzvaný meoskop, do ktorého sa vkladá kotúč s obrázkami. Dnes to už je nostalgia, deti miesto hmotných predmetov uprednostňujú počítačové hry. Doba sa zastaviť nedá a to je aj dôvod, prečo sa Zuzana rozhodla zbierať staré hračky.

„Chcela som zachovať niečo pre ďalšie generácie, aby videli aj dnešné deti s akými hračkami sme sa hrávali my," dodala zberateľka Zuzana Mokrá.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?