06. 02. 2017 06:00 | OSTROVANY/ TV Markíza

Tento kostol postavili v osade načierno. Po rokoch sa im blýska na lepšie časy

Osadníci sa v kostole stretávajú každú nedeľu, no podľa božích prikázaní sa snažia aj žiť. Úspešne sa vraj vyhýbajú alkoholu, hazardu či krádežiam.

Kostol v osade v Ostrovanoch pri Sabinove.
Kostol v osade v Ostrovanoch pri Sabinove. Foto: TV Markíza

Nelegálny kostol v osade chcú zlegalizovať. Už viac ako päť rokov sa veriaci v Ostrovanoch pri Sabinove na bohoslužbách stretávajú v kostole postavenom načierno. Pozemok od štátu dostali na dobrú vec do prenájmu, konečne tak môžu požiadať o stavebné povolenie.

 

Asi stovka veriacich aj túto nedeľu prišla na bohoslužbu do kostola za rómskou osadou. Už pred piatimi rokmi sme upozornili na to, že Apoštolská cirkev ho postavila načierno na cudzom pozemku .

„Ja sa aj takouto cestou chcem ospravedlniť, že sme to postavili bez povolenia," povedal v októbri 2012 pastor Dalibor Pešta.

Stavebný úrad ich vyzval, aby kostol zlegalizovali, no nebolo to vôbec jednoduché. Na dobrú vec im vodohospodári napokon pozemok pod stavbou dali do dlhodobého prenájmu. Za rok majú podľa zmluvy platiť 56 eur.

Vypracovať si dali už aj projekt stavby a požiadať chcú o stavebné povolenie.

"Je to na dobrej ceste, stačí už len podať dodatočné povolenie a bude to zlegalizované. Ďakujem pánovi za to," hovorí pastor dnes.

Kostol už medzitým stihli aj zatepliť. Aby im nebola vnútri zima, kúria si pieckami. Osadníci sa v kostole stretávajú každú nedeľu, no podľa božích prikázaní sa snažia aj žiť. Úspešne sa vraj vyhýbajú alkoholu, hazardu či krádežiam.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?