18. 07. 2017 18:29 , článok bol aktualizovaný 19. 07. 2017 06:33 | ŽILINA/TV Markíza

VIDEO: Zo skaly pod Strečnom sa zrútil 100-tonový skalný masív

Zatiaľ nie je známe, aké škody spôsobil.

Zo Strečna sa uvoľnil obrovský sklaný blok.
Zo Strečna sa uvoľnil obrovský sklaný blok. Foto: YouTube/Vladimír

Pod Strečnom padali skaly. Na hradnom brale začali postupne odstraňovať časť, ktorá ohrozovala cestu. Počas prác sa však neplánovane zrútil na cestu 100-tonový skalný masív. Zatiaľ nie je známe, aké škody spôsobil. Dnes by mal zasadať krízový štáb.


"Včera po tom očisťovaní a skúšaní pohybov bloku nastala až kritická situácia, že sa nám celý ten blok začal hýbať. Stalo sa to, čo sme nechceli, že spadol na jedenkrát. Obávali sme sa, že by mohol celý spadnúť na komunikáciu a porušiť ju. Našťastie sa rozbil na menšie kusy, zatiaľ to vyzerá tak, že to bude v poriadku," uviedol pre TASR projektový manažér pri sanáciách na brale Strečno Branislav Prelovský.

Na konci júna spadlo z pôvodne nesanovanej časti brala niekoľko skál. Výsledky geotechnického prieskumu následne ukázali, že pre kritickú situáciu v nesanovanej časti brala je potrebné vyhlásiť na území obce Strečno mimoriadnu situáciu, tá trvá až do odvolania.

Prelovský pripomenul, že pracovníci ihneď začali so zaisťovacími prácami. Aby ochránili vozovku pred padajúcimi skalami, pod skalný blok, ktorý je potrebné odstrániť, naviezli vrstvu štrku.

Cestu I/18 popod hrad uzavreli pre sanáciu v nedeľu 16. júla od 8.00 h, predpokladaný čas uzávery je do 30. júla. Cesta je uzavretá v smere od Žiliny pred parkoviskom pod hradom Strečno a v smere od Vrútok za Dubnou Skalou v mieste obojstranného parkoviska. Zákaz platí i pre chodcov a cyklistov.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Kataríny Tekeľovej:

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?