01. 08. 2017 17:26 | KOMÁRNO/TV Markíza

Dievčatko skončilo v ústave, aj keď ho matka chcela: Tá ale boj nevzdala a vyhrala

Dievčatko by podľa úradov malo byť len ležiacim pacientom, Vanesska pri svojej mame ale robí míľové pokroky.

Vanesske sa pri mame dobre darí.
Vanesske sa pri mame dobre darí. Foto: TV Markíza

Malá Vanesska skončila po narodení v detskom domove aj napriek tomu, že sa matka o ňu chcela starať. Dôvodom prečo sa úrady rozhodli, matke bábätko vziať bola pochybnosť - či sa oň jeho mama dokáže postarať.

Dievčatko trpí chronickou chorobou - lámavosťou kostí a musí mať sondu na kŕmenie. S rozhodnutím úradov sa mame nikdy nezmierila a po piatich rokoch svoj boj konečne naplno vyhrala. Jej právnik ale hovorí, že koniec z ďaleka nie je - od štátu budú žiadať odškodné.

Dievčatko by podľa úradov malo byť len ležiacim pacientom. Vanesska pri svojej mame robí míľové pokroky vo všetkom. Jej matka však chcela vyhrať aj posledný boj, a to aby sa s úradníkmi, ktorí vykonávajú nad nimi dohľad, už o dcéru nemusela deliť.

„Jedna povie že som neschopná, druhá povie, že som schopná, tak to nie. Ten návrh som podávala ja a potom sa k tomu pripojil aj pán právnik," vysvetlila matka Vanessky Martina Krajmerová.

Približne po pol hodine pojednávania, sudkyňa návrhu matky vyhovela.

„Znamená to, že je už všetkému koniec a je to šťastný a slobodný život. Pre mňa a pre Vanessku, pre celú rodinu," teší sa pani Martina.

Advokát, ktorý Martinu Krajmerovú zastupuje sa už viac krát vyjadril, že postup úradov má znaky bezohľadnosti, ľahostajnosti, inkvizície a štátnej šikany. Zhodnotil ho ako takzvaný únos štátu.

„My pripravujeme návrh na odškodnenie. Žiadame, aby štát zaplatil za morálnu ujmu tak matke aj dieťaťu 30 tisíc eur za to, že to dieťa v rozhodnom období svojho vývinu muselo stráviť niekoľko rokov v ústave, kde je nebola poskytnutá alebo nebola nutná žiadna špeciálna starostlivosť," dodal právnik Pavel Hagyari.

Do týždňa tak vyzvú ministerstvo a ak sa nedohodnú, podajú žalobu na štát. Nič to ale nemení na veci, že Martina Krajmerová je už teraz tou najšťastnejšou ženou široko ďaleko. "Som veľmi vďačná, že vždy sa našiel ten dobrý anjel ktorý pri nás stál," dodala.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?