19. 08. 2017 08:15 , článok bol aktualizovaný 19. 08. 2017 16:49 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

V Bratislave boli dva pochody, problémy neboli

Dúhový Pride bol za práva gejov a lesieb, pochod Hrdí na rodinu na podporu tradičnej rodiny.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR
Dúhový pride 2017.
Ilustračná snímka.
Ombudsmanka Mária Patakyový na Dúhovom PRIDE 2017.

Slovensko nerešpektuje práva párov rovnakého pohlavia, prehliadanie ich existencie v roku 2017 je neakceptovateľné. Povedala to v sobotu (19. 8.) verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na Dúhovom Pride v Bratislave.

"Toto vyslovujem po analýze Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd," vysvetlila. Slovenská legislatíva neuznáva registrované partnerstvá. Patakyová vidí, že ochrana základných práv týchto ľudí v praxi naráža na prekážky.

"Napríklad pri poskytovaní informácií v nemocniciach alebo v školách o deťoch či partneroch. Nemali by sme mať pochybnosti o tom, či je z hľadiska ochrany práv každého človeka prípustné, ak partneri nemajú právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnerky alebo partnera," uviedla.

 

Verejná ochrankyňa práv vidí riešenie týchto každodenných situácií v zákonnej úprave. "Všetko však závisí od racionálneho postoja zákonodarcov," povedala. Vníma, že situácia okolo LGBTI komunity rozdeľuje spoločnosť. Vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia podľa nej nie je pochopený. Verejnosť by sa o to mala snažiť, myslí si.


Zdroj: Facebook/Duhovy PRIDE Bratislava

"Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu vyplýva, že štát sa nesmie zaoberať sexuálnou orientáciou členov rodiny. Preto by mal vytvoriť také právne prostredie, ktoré bude rešpektovať základné právo každej osoby na ochranu súkromia," uviedla.

Patakyovú mrzí situácia okolo vyvesenej dúhovej vlajky na okne jej úradu. Rozčúlilo to stranu SNS, vyzvala ju, aby vlajku stiahla. "Zvesím ju až po skončení Dúhového Pride, nedala som ju na priečelie budovy k slovenskej vlajke," uviedla. Za svojím rozhodnutím si stojí, "pretože je nestranná".

Dúhový pride 2017.
Dúhový pride 2017. Foto: TASR
 

Dúhový Pride má podľa organizátorov poukázať na prekážky, ktoré LGBTI komunita zažíva. Takisto chce upriamiť na potrebu uzákonenia partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby sa v núdzi vedeli o seba navzájom postarať (dedenie, problémy v prípade choroby jedného z partnerov).

Ľudia by gejov a lesby podľa hovorcu Dúhového Pride Martina Macka začali viac akceptovať vtedy, ak by nejakého osobne spoznali. Tvrdí, že to potvrdzujú aj hnutia za práva LGBTI komunity z Ameriky a Európy. Osobne ich podľa jeho slov pozná málo ľudí. "Aj práve preto Pride organizujeme, aby sme sa verejnosti ukázali," povedala Diana Pruchnerovičová, predsedníčka Dúhového Pride v Bratislave.

"Postoj verejnosti by mohla ovplyvniť aj zmena politickej klímy – aby vrcholní predstavitelia štátu či mesta ukázali, že LGBTI ľudia sú rovnoprávnou súčasťou spoločnosti," uviedol Macko.

Podľa organizátorov by na Dúhovom Pride malo byť do 2 000 ľudí. Polícia ich upozornila, že do mesta prišli aj sympatizanti ĽSNS. Po skončení aj druhé pochodu - Hrdí na rodinu - polícia skonštatovala, že nezaznamenali sme ani narušenie verejného poriadku.

Od parlamentu pochodovali Hrdí na rodinu

Hlavným mestom sa dnes pochodovalo aj na podporu tradičnej rodiny. Šiesty ročník pochodu Hrdí na rodinu, ktorý podporili stovky ľudí aj s deťmi, chcel poukázať na to, že deti dokáže najlepšie vychovať muž a žena. Začal sa pred budovou parlamentu a skončil programom na Hlavnom námestí.

"Chceme ukázať radosť z rodiny, chceme ukázať, že otcovia sú pre rodiny nenahraditeľní, takisto maminy sú pre svoje deti nenahraditeľné, a bez rodín založených na manželstve muža a ženy, bez rodín, z ktorých sa rodia deti, nebude mať svet budúcnosť," uviedol Anton Chromík za Iniciatívu Hrdí na rodinu.

Pochod Hrdí na rodinu 2017.
Pochod Hrdí na rodinu 2017. Foto: Anton Chromík
 

Cieľom podľa neho nebolo protestovať proti Dúhovému Pridu, ktorý sa dnes tiež konal v Bratislave. "Cieľom je bez protestov ukázať radosť z rodiny... Ukázať, že nič lepšie pre deti ako otec a mama neexistuje. To je náš jediný cieľ, nič iné, nijaký protest, nijaký stret, len táto jediná myšlienka," povedal Chromík.

Deti podľa organizátorov túžia po otcovi a mame. "Hlboký vzťah muža a ženy, ktorý umožňuje narodenie detí a vytvára najlepšie a najbezpečnejšie miesto pre ich výchovu a rozvoj, si zaslúži výnimočné postavenie a starostlivosť," dodal Chromík.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?