25. 08. 2017 17:40 | GELNICA/ Reflex

Horváthovci bývajú na stanici. Takýto život si pochvaľujú

Bývalú zastávku sa snažia udržiavať v čistote.

Horváthovci bývajú na stanici. Takýto život si pochvaľujú
Horváthovci bývajú na stanici. Takýto život si pochvaľujú Foto: Reflex

Ak cestujete motorovým vlakom z Margecian do Nálepkova, naskytne sa vám obrázok ako z Kusturicovho filmu. Na už nevyužívanej vlakovej zastávke žije rodina, ktorá si na svoje bývanie vôbec nesťažuje. Hovoria, že to má aj svoje výhody. Vlak im stojí rovno pred dverami a vždy presne vedia koľko je hodín.

Pán Horváth predtým pracoval na železnici ako robotník. Neskôr ho síce prepustili, ale dovolili mu nasťahovať sa aj s rodinou na zastávku, ktorá je dnes málo využívaná.

"Bývame tu s manželom, štyrmi dcérami a 12-timi vnúčatami," hovorí pani Horváthová. V každej miestnosti býva jedna dcéra s deťmi, kedysi tu bola kúpeľňa aj provizórna toaleta.

Na zastávke nemajú pitnú vodu, takže niekoľkokrát denne vezmú bandasky a idú po ňu k neďalekému prameňu. "Kým s manželom žijeme, chceme, aby tu bol poriadok. Chceme vápno kúpiť, vymaľovať pekne zvonku, aby to vyzeralo," hovorí pani Horváthová. "Betón tu bol rozbitý, boli tu jamy. Ja som to zabetónoval," chváli sa pán Horváth.

Vlak im stojí priamo pred dverami, takže majú výhodu pri cestovaní do práce. Manželia chodia na aktivačné práce. Každý mesiac platia nájom a už zvonku je vidieť, že sa zastávku snažia udržiavať v čistote. Donedávna tu chovali aj domáce zvieratá.

Viac v reportáži Kristíny Raševovej.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?