26. 09. 2017 19:15 | HUMENNÉ/TV Markíza

Na východe Slovenska protestovali nespokojní utečenci

Matka s dcérou už nechcú zostať na Slovensku, rozhodli sa protestovať.

Protestujúci migranti.
Protestujúci migranti. Foto: TV Markíza

Na východe Slovenska v utorok (26. 9.) protestovali nespokojní utečenci z Afriky. S transparentmi vyšli pred brány utečeneckého tábora. Nepáči sa im, že sú na Slovensku už pridlho.

„Sme utečenci a potrebujeme pomoc, či „Utečenci sú tiež ľudské bytosti". S takýmito nápismi dnes popoludní postávali pred bránami utečeneckého tábora štyria migranti.

„V tábore nie je žiadny život, chcem ísť vonku a chcem slobodu," povedala nám žena - utečenkyňa.

Utečenci sú z Južného Sudánu. Namierené to mali do USA. Do cieľa ale nedošli. Odôvodnili to tým, že nový prezident Donald Trump má s nimi problém. „Amerika nás nechce prijať," konštatovala.

Na Slovensku mali zostať, kým im úrady nenájdu inú krajinu, do ktorej by sa chceli presťahovať. Žena-utečenkyňa povedal, že na Slovensku sú už dva roky.

„U tejto skupiny sa stalo, že krajina, ktorá ich mala prijať si to rozmyslela, teraz sa hľadá iná krajina, do ktorej by mohli byť presídlení," vysvetlila Zuzana Vatraľová z Medzinárodnej organizácia pre migráciu.

Ako dlho ešte cudzinci zostanú v Humennom zatiaľ nevedno. Podľa Vatráľovej sú rokovania komplikované a tých krajín, ktoré prichádzajú do úvahy je niekoľko.

V utečeneckom tábore majú ubytovanie, jedlo a základné hygienické potreby. Žiť za múrmi tábora už ale nechcú. „Chcem isť do inej krajiny. Nie je tu škola pre moje deti," tvrdí matka Jej dcéra dodáva, že nemá proti Slovensku, ale nenávidí to, že musíme zostať v tomto tábore.

Slovensko pomáha migrantov presídľovať od roku 2009. Odvtedy dočasne prichýlilo okolo tisíc utečencov. Viac ako šesť mesiacov to vraj trvá len v tomto jedinom prípade.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?