Live
Sledujte NAŽIVO: Premiér Matovič ukázal, v ktorých okresoch by sa malo opakovať testovanie
Sledujte tu
02. 10. 2017 17:40 | BRATISLAVA/Reflex

Tínedžerka Klaudia po ťažkej nehode bojuje s poisťovňou

Pred piatimi rokmi sa jej život obrátil naruby, už nikdy nebude ako pred nehodou.

Klaudia, ktorá bojuje o úrazovú rentu.
Klaudia, ktorá bojuje o úrazovú rentu. Foto: Reflex

Stačil okamih a život sa mladému dievčaťu obrátil naruby. Pred piatimi rokmi ju zrazilo auto a utrpela vážny úraz mozgu. Akoby zázrakom sa dokázala zo smrteľných poranení pozviechať a boj o život zvládla na výbornú. Teraz zvádza boj v istom zmysle horší - nie a nie sa dohodnúť s poisťovňou.

Hrôzostrašnú nehodu dcéry Klaudie nám opísala jej mama. "Utekala som k nej a záchranke iba kričala - mama, mama. Iba to som počula, ako kričí. Bolo to strašné," opísala osudný septembrový deň pani Slávka.

Desiaty júl 2012 - to bol deň, kedy sa 14-ročnej dievčine obrátil život naruby. „Sused išiel veľmi rýchlo na aute a obehol ma. Išlo ďalšie auto, prešla som na štrkový kraj a už si nič nepamätám," spomína si Klaudia. Mama tvrdí, že keby bola dopadla na cestu po tom, ako ju zrazili, nebola by už medzi živými. Život jej zachránilo to, že dopadla na štrk.

Mnohopočetné pomliaždeniny, zlomeniny, ťažký úraz mozgu. Klaudia bola v umelom spánku niekoľko dní. Bolo otázne, či sa z vážneho stavu vôbec dostane a či prežije. Podľa slov pani Slávky mala jej dcéra smrteľný úraz s ťažkými následkami a mohla zomrieť.

Dievčina má dnes dvadsať. Rokmi sa pomocou lekárov dala ako-tak do poriadku. No taká ako predtým už nikdy nebude. Je poznačená navždy. Napohľad celkom zdravé dievča, no pre poranenie mozgu býva agresívna a dodnes má silné výkyvy nálad.

„Rozbíjala, nadávala, utekala nám. Bolo to neznesiteľné. Ani lieky nechcela jesť. Chce byť normálna, ale nedá sa to. Chceli by sme jej pomôcť, dať ju aj na liečenie, ale na to treba peniaze," tvrdí Klaudiina mama.

Dcéra nám na kameru povedala, že najradšej by všetko vrátila, aby mohla ukončiť školu a ísť za svojím snom. „Niekedy mám pocit, že som mala zomrieť, ako teraz trpieť. Tento život nemá pre mňa zmysel. Mala som sen, že ukončím školu a buď pôjdem do armády alebo na policajnú školu. Nemôžem, tak chodím do fitka, na bicykle s kamarátmi," vyznala sa.

Napriek bolesti, ktorú rodina a najmä mladá dievčina prežíva, dokázali byť k mužovi, ktorý jej takto zničil život, šľachetní. Bol by dostal dvojročné pojednávanie, pani Slávka potvrdila, že sa mimosúdne dohodli. „Odpustila som mu. Nechcela som, aby išiel do basy. Bolo mi ho ľúto," konštatovala.

Nemôže vyžiť z 300 eur do konca života. Keby bola zdravá, tak si zarobí aj 700 eur. A takto, čo? Tristo eur je málo.

Rodina teraz bojuje na súde o finančné vyrovnanie a čaká na súd tri a pol roka, poisťovňa chcela posudky.

„Poškodenej bolo z PZP nášho klienta vyplatené v roku 2013 bolestné, poisťovňa uhradila náklady spojené s liečbou a zároveň jej bolo priznané odškodnenie z titulu sťaženia spoločenského uplatnenia. Poistné plnenie bolo znížené o 25 % z dôvodu, že v čase nehody nemala poškodená bezpečnostnú cyklistickú prilbu," napísala v stanovisku PR manažérka a hovorkyňa KOOPERATIVA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group Silvia Nosková Illášová.

Poškodení so znížením poistného plnenia nesúhlasia. Odvolali sa. Pani Slávka povedala, že podľa znalca, keby Klaudia mala prilbu, tak má taký istý úraz, pretože názor bol silný.

Klaudia a mama Slávka.
Klaudia a mama Slávka. Foto: Reflex
 

„Dôvod, podľa môjho názoru, prečo sa nedohodli, je ten, že požaduje tzv. 50-percentné navýšenie. A to vzhľadom na nejaké mimoriadne okolnosti prípadu. Keďže naša sťažovateľka bola uznaná za invalidnú, je tam vo veľkej miere znížená možnosť výkonu nejakej činnosti. Dievčina bola v mladom veku, celý život mala pred sebou. Je veľký predpoklad, že súd túto skutočnosť môže zohľadniť a pristúpi k navýšeniu," tvrdí advokát Ivan Syrový.

Na ďalší problém s poisťovňou narazili, keď žiadali o úrazovú rentu. Pani Slávka nám potvrdila, že jej dcéra nemôže do konca života pracovať. Má ťažké postihnutie, na 75 percent mala poškodený mozog.

„Keďže priznaný invalidný dôchodok je v prípade poškodenej vyšší ako úrazová renta (počítaná z minimálneho vymeriavacieho základu, nakoľko poškodená nikdy nepracovala), nie je možné priznať z našej strany vyplácanie úrazovej renty," napísala Nosková Illášová.

Pani Slávka celej situácii nerozumie, pretože dôchodok a úrazová renta nemá nič spoločné. „Dá sa vypočítať úrazová renta. Vie sa presne, aký má invalidný dôchodok a pozrie sa rozdiel. Ak bude dôchodok vyšší, nemá nárok. Ak by bola vyššia renta, vtedy by mala poisťovňa doplácať rozdiel," dodal Syrový. 

Na záver pani Slávka dodáva, že Klaudia nemôže vyžiť z 300 eur do konca života. "Keby bola zdravá, tak si zarobí aj 700 eur. A takto čo? Tristo eur je málo. Trápime sa a žijeme v neistote," povedala nám.

Pre mladú dievčinu je najväčším trápením mama. Snaží sa všetko vybaviť a nič sa doteraz nepodarilo. „Čakám, že sa to všetko vybaví alebo nie a všetko sa skončí," dodala Klaudia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?