11. 01. 2018 19:31 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyšetrovanie vraždy poľského milionára policajti ukončili. Detaily, ako zavraždili Szymaneka

Dvaja kedysi najsilnejší muži banskobystrického podsvetia sa čoskoro stretnú zoči-voči na súde.

Bývalí mafiáni si dajú repete po 20 rokoch.
Bývalí mafiáni si dajú repete po 20 rokoch. Foto: TVNOVINY.sk

Bývalí mafiáni si dajú repete po 20 rokoch. Dvaja kedysi najsilnejší muži banskobystrického podsvetia sa čoskoro stretnú zoči-voči na súde!

Vyšetrovanie vraždy poľského milionára, z ktorej obvinili Mikuláša Černáka a Jána Kána, policajti už ukončili. Kým Černák sa k likvidácii priznáva, Kán všetko popiera a obvinenia považuje za vykonštruované.

Pamätáme si ich ešte z 90. rokov. Dvaja najsilnejší muži horehronskej organizovanej skupiny sa bok po boku prišli prihlásiť na políciu. Odvtedy sa veľa zmenilo. Jeden si odpykáva doživotie za množstvo vrážd. Druhý je na slobode a podniká. Od usmrtenia Poliaka Grzegora Szymaneka prešlo 20 rokov. Policajti prípad nanovo otvorili. Obvinili oboch.

Jána Kána zadržali a prokurátor ho chcel mať vo väzbe. Nakoniec mu ju nahradili obmedzeniami.

Bývalí komplici sa zoči-voči stretli pri konfrontácii - za múrmi väznice v Banskej Bystrici - ešte vlani. Každý si hovoril svoju verziu. „Veľmi dobre vieš, Jano, že pokiaľ by si nebol poskytol svoj telefón Szymanekovi, tak Szymaneka sme nemuseli zavraždiť. Nosil si kuklu, keď sme k nemu chodili," povedal Mikuláš Černák.

Ján Kán na to reagoval takto: „Ja len rozmýšľam, že koľko zloby je v tebe a koľko zákernosti. Čo on (Černák, poz. redakcie) tvrdí, je absolútny nezmysel, nebudem sa momentálne k tomu vyjadrovať."

Poliaka držali najskôr na chate v Petríkovej doline a žiadali výkupné, ktoré im sľúbil. Po rokoch sa tam Černák vrátil v spoločnosti policajtov. Unikátne zábery nakrútili reportéri Plus 7 dní.

Napriek tomu, že Poliak peniaze sľúbil - Černák mu so slovami „stretneme sa v pekle" strelil do úst. No zomierajúci muž vraj ešte chrčal. Bývalý bos tvrdí, že zbraň podal Kánovi a ten konal. Rovnako vypovedá aj ďalší svedok - Alexander Horváth.

„Potom Šipula vyzliekol jeho telo a zhodil ho do vykopanej jamy a Miki povedal, že treba jamu zahrabať. Potom zobral taký veľký kameň a hodil ho do jamy. Počul som taký nepríjemný zvuk, ako keď sa niečo zlomí, vtedy som sa povracal," uviedol pre Plus 7 dní odsúdený Alexander Horváth.

Prokurátor chce podať obžalobu čím skôr. Čaká ale na spis, ktorý je na banskobystrickom súde, lebo Kán žiadal o zrušenie obmedzení.

Bývalí kamaráti sa teda po vyše 20 rokoch opäť bok po boku postavia pred sudcu. Ani obvinení muži, ani prokurátor zatiaľ dohodu o vine a treste nezvažujú. Znamená to, že ak Jánovi Kánovi vinu dokážu, hrozí mu až doživotie.

Spojili sme sa s ním, vyjadrovať sa nechce, akurát poznamenal, že je už niekoľký v poradí, na koho Horváth v tejto vražde ukázal prstom. Toto je pritom jeho štvrté obvinenie z vraždy. Pripisovali mu likvidácie Vladimíra Bachledu, kulturistu Petra Grolmusa aj Tibora Kohuláka.

Všetko mu ale neskôr zrušili. Prokurátor Jozef Kandera ale podľa Plus 7 dní verí, že tento prípad vraždy Grzegora Szymaneka majú zdokumentovaný tak dobre, že obaja muži budú za svoje činy potrestaní.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?