21. 02. 2018 17:00 | ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

Prípad Tomáša (†17), ktorý neprežil policajnú naháňačku: Osudné chvíle opísali spolujazdci

Vodič z auta smrti sa opäť postavil pred súd.

Mladík, ktorý viedol auto smrti.
Mladík, ktorý viedol auto smrti. Foto: TVNOVINY.sk

Chlapec, ktorý viedol auto smrti, sa postavil pred súd! Obžaloba mu kladie za vinu, že zaútočil na policajtov a šoféroval bez vodičského preukazu. Osudné chvíle pred tým, než v aute zomrel po zásahu guľkou 17-ročný Tomáš, prvýkrát opísali spolujazdci.

Najprv predviedli 19-ročného vodiča Michala. S rodičmi prišli aj jeho neplnoletí spolujazdci - Berenika a Roderik, ktorí sa doposiaľ médiám vyhýbali.

Čo presne sa v aute smrti krátko pred tragédiou stalo? Tínedžeri, ktorí to prežili sa zhodli, že vodič pred policajtmi unikal. Na ich slová, aby zastavil, ale vôbec nereagoval.

Počuli vraj streľbu, videli blikať svetlá a húkať sirénu. Na pokyn vodiča sa prikrčili, vôbec netušili, že guľka z policajnej pištole zabila ich kamaráta Tomáša. Potom, čo auto havarovalo, sa rozutekali. O pár minút sa ale Berenika, ktorá chodí na zdravotnú školu vrátila a Tomáša sa snažila oživiť.

"Je mi to veľmi ľúto, vôbec sa to nemalo stať," povedala stará mama vodiča.

Mladík pred súdom odmietol vypovedať. Počas vyšetrovania ale policajtom do zápisnice povedal, že nevedel, že ho prenasledujú policajti, nepočul sirénu - a ak by aj, policajtom on nezastavuje.

Počas rýchlej jazdy vraj policajtov vytláčal z cesty, jazdil po jej strede, aby ho nemohli zablokovať či predbehnúť. Pár hodín pred tragédiou ho ale policajti tiež prenasledovali - na inom mieste. Vtedy im však ušiel. Pri naháňačke v Novej Bani sa ho pokúšali zastaviť, potom vystrelili do vzduchu a až potom na zadné koleso auta. Guľka však nešťastne zasiahla Tomáša na zadnom sedadle. Neskôr zomrel.

"Som osobne presvedčený, že som nepochybil v ničom, čo sa týka zákonov, nariadení a odporúčaní, ktoré pre tieto prípady máme," uviedol policajt, ktorý je obvinený z usmrtenia.

Na obvodnom oddelení v Žiari nad Hronom má povesť čestného policajta a na krku obvinenie z usmrtenia.

Michal (19) navyše jazdil bez vodičského oprávnenia, ktoré nezískal, lebo neurobil skúšky v autoškole. Svoj trest si pravdepodobne vypočuje začiatkom apríla na súde v Žiari nad Hronom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?