01. 04. 2018 08:00 | VOJČICE/TV MARKÍZA

Ľudí na východe Slovenska pobúril výrub stromov, zlikvidovali ich bez povolenia

Ochranári vyčíslili spoločenskú hodnotu stromov na viac ako 200-tisíc eur.

Celkovo vyrúbali 83 topľov a jeden orech.
Celkovo vyrúbali 83 topľov a jeden orech. Foto: TV Markíza

S výrubom v okolí Horoviec začali ešte minulú zimu. Ľudia si nemohli nevšimnúť nákladné vozidlá plné dreva, ktoré jazdili popred ich domy.

Ťažilo sa síce blízko prírodnej rezervácie s piatym stupňom ochrany, no pilčíci mali povolenie. Ťažbu odobril slovenský pozemkový fond, ochranári i obec Horovce. Za vyrúbané stromy mali nasadiť nové.

Firma však vraj mala povolenie rúbať len po istý úsek. Od neho sa už začína chotár susednej obce a tá povolenie na výrub stromov nedala.

„Povolenie mali len v katastri Horoviec, na túto časť povolenie nemali, to je nelegálny výrub," povedal starosta Vojčíc Vlastmil Kiral-Varga. Ochranári vyčíslili spoločenskú hodnotu stromov na viac ako 200-tisíc eur. Celkovo vyrúbali 83 topľov a jeden orech.

Majiteľ firmy sa ale bráni. Tvrdí, že stromy nepílili bez povolenia zámerne. Územie, na ktorom mali píliť, im vraj vyznačili zle.

Pozemky patria slovenskému pozemkovému fondu. Ten nám do uzávierky stanovisko neposlal. Majiteľ firmy nám tvrdil, že požiadal o vyčíslenie škody, aby ju mohol zaplatiť. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?