30. 08. 2018 19:57 | KOŠICE/TV Markíza

V Košiciach bude v sobotu rušno. Mesto zažije v jeden deň blahorečenie aj gay pride

Na to, aby sa dva názorovo odlišné prúdy predsa len nedostali do konfliktu, budú v uliciach mesta dohliadať policajti.

Na štadióne Lokomotívy sa uskutoční blahorečenie Anny Kolesárovej.
Na štadióne Lokomotívy sa uskutoční blahorečenie Anny Kolesárovej. Foto: TV Markíza

Dopravné obmedzenia, policajti v uliciach a davy ľudí na dvoch masových podujatiach. Košičanov čaká rušná sobota - na štadióne Lokomotívy sa uskutoční blahorečenie Anny Kolesárovej a v historickom centre zas sprievod gay pride.

Na košickom futbalovom štadióne sú v plnom prúde prípravy na mimoriadnu cirkevnú slávnosť. Organizátorom pomáha približne 500 dobrovoľníkov a majú čo robiť aby všetko stihli včas.

Organizátori očakávajú, že príde viac ako 25-tisíc ľudí. Už teraz je ich zaregistrovaných vyše 17-tisíc. Registrácia však nie je nevyhnutná a za vstup sa neplatí. Košická arcidiecéza uviedla, že sú pripravení až na 32-tisíc ľudí.

Brány štadióna budú otvorené od šiestej hodiny ráno, je dôležité prísť zavčasu a cestu si naplánovať tak, aby bol priestor na kyvadlovú dopravu a usadenie sa.

Program sobotňajšej slávnosti je naplánovaný takmer na 10 hodín a tak organizátori upozorňujú účastníkov aby si zo sebou nezabudli zobrať jedlo, pitie a v prípade potreby aj lieky.

Železničná spoločnosť pripravila mimoriadny vlak, ľudí budú z troch záchytných parkovísk zvážať kyvadlovou dopravou. Pripravené sú viaceré dopravné obmedzenia.

Súbežne s Blahorečením sa však v Košiciach uskutoční aj gay pride. Chystá sa naň približne 500 ľudí. Prienik oboch akcií v jeden deň čelí kritike.

„Myslím si, že takéto verejné prezentovanie homosexuálneho životného štýlu prekáža, a nevnímajú ho ako vhodné špeciálne pre deti a mládež. A práve ten prípad Anky Kolesárovej hovorí o ničom opačnom. A práve v tom vidím tú nevhodnosť, nevidím v tom nevhodnosť , že sa dejú nejaké dve rozdielne názorové stretnutia," myslí si poslanec NR SR Richard Vašečka .

Riaditeľ pochodu Róbert Furiel v súbehu dvoch akcií problém nevidí. „Ide o dve akcie, ktoré sa navzájom nevylučujú, ani hodnotovo ani priestorovo, sú vedľa seba, majú šancu pokojne vedľa seba existovať, takže akékoľvek informácie, že by malo byť toto spojenie nežiaduce alebo ich existencia v jeden deň Košiciach nežiaduca, tak je to pre mňa veľmi prekvapujúce," uviedol Furiel.

Aj program Košického sprievodu za práva homosexuálnych menšín začína v sobotu ráno. Centrom mesta sa účastníci prejdú okolo poludnia.

Na to, aby sa dva názorovo odlišné prúdy predsa len nedostali do konfliktu, budú v uliciach mesta dohliadať policajti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?