14. 09. 2018 06:00 | RUŽOMBEROk/TV Markíza

Medzi drevenými domčekmi na Orave vyrastá neznámy objekt. Ďalšia čierna stavba

Rezort výstavby tvrdí, že očakávaný nový zákon prinesie na nelegálnych stavebníkov lepší bič.

Čierna stavba.
Čierna stavba. Foto: TVNOVINY.sk

Tichá, pokojná dedinka, ktorá by si mohla zachovať pôvodný kolorit drevených domčekov. Rastie v nej však väčšia betónová budova a nikto zatiaľ nevie, čo z nej bude. Navyše je to čierna stavba.

Srňacie, časť mesta Dolný Kubín, učupené v dolinke. Asi 20 stálych obyvateľov, pôvodné dreveničky i nové drevené domy. Nad nimi objekt bez stavebného povolenia.

Stavba začala rásť v máji. Mesto Dolný Kubín tvrdí, že sa ju snaží zastaviť už od júna, kedy stáli ešte len základy. „Mesto vyzvalo stavebníka na zastavenie prác, ktoré neuposlúchol, v auguste dostal rozhodnutie o okamžitom zastavení prác, voči ktorému sa však odvolal," reagoval hovorca mesta Dolný Kubín Martin Buzna.

Stavebník práce ale nakoniec zastavil. S nami sa stretol, no na kameru hovoriť nechcel. Povedal nám, že to bude rekreačný rodinný dom celý obložený drevom a pribudnúť má už len podkrovie.

Stavia na svojom no v časti pozemku, kde je orná pôda, nevyňatá z pôdneho fondu. „Stavba nie je v súlade z územným plánom mesta. Z tohto dôvodu nie je možné vydať ani dodatočné stavebné povolenie," pokračoval Buzna.

Stavebník pred viac ako rokom požiadal o zmenu územného plánu. Na jar vraj už nemohol čakať a začal stavať. Spoľahol sa na u nás pomerne bežnú prax, dodatočné stavebné povolenie.

Len pre mesto Dolný Kubín je toto už piata čierna stavba, ktorú v tomto roku musia riešiť. Rezort výstavby tvrdí, že roky očakávaný nový stavebný zákon prinesie na nelegálnych stavebníkov lepší bič.

Viac v reportáži Mária Kermieta

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?