06. 12. 2018 15:04 | BRATISLAVA/TASR

Lekári sa s VšZP nedohodli na zmluvách od januára. Pacienti si zrejme zaplatia

Ambulancie vypovedali v septembri štátnej poisťovni zmluvy pre spor o ich konkrétnych podmienkach.

Pacienti v čakárni
Pacienti v čakárni Foto: TASR

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa ani vo štvrtok nedohodla s ambulanciami združenými v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) na zmluvných podmienkach od budúceho roka. Podľa šéfky poisťovne Ľubice Hlinkovej tak nemá momentálne podpísanú zmluvu okolo 900 lekárov.

„VšZP dnes opätovne rokovala so ZAP o podmienkach zmluvy od 1. januára 2019. S týmito podmienkami súhlasili ambulantní lekári - gynekológovia, lekári pre deti a dorast, avšak nesúhlasili s tým všeobecní lekári," povedala Hlinková.

Podľa predsedu správnej rady ZAP Miroslava Koteka sú cenové podmienky akceptovateľné, aj keď nie sú ideálne. "Ale na tých by sme sa viac-menej vedeli zhodnúť," poznamenal. Obe strany však nevedeli nájsť zhodu na podmienke finančnej kompenzácie pre lekárov, ktorí od júla neprijali ponúkané podmienky od VšZP. Keďže iným ambulanciám sa peniaze odvtedy navyšovali, ZAP chce, aby sa táto suma dorovnala.

„Túto podmienku VšZP nemôže akceptovať," uviedla Hlinková. Dodala, že k štvrtku do 11.00 h je podpísaných 95 percent všetkých poskytovateľov ambulantného sektora. „Je nám ľúto, že sme sa dnes na rokovaní nedohodli," dodala šéfka VšZP. Vyhlásila, že štátna poisťovňa robí podmienky preto, aby zabezpečila poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ambulancie v ZAP vypovedali v septembri štátnej poisťovni zmluvy pre spor o ich konkrétnych podmienkach. Od decembra sú tak stovky ambulancií bez platných zmlúv. U niektorých poskytovateľov si tak pacienti za poskytnutú zdravotnú starostlivosť musia zaplatiť. S dokladom musia potom prísť do pobočky poisťovne, ktorá prisľúbila, že im náklady najneskôr do 30 dní preplatí.

V niektorých ambulanciách sa, naopak, úhrady nevyberajú. VšZP totiž koncom novembra dala verejný prísľub s platnosťou do 31. decembra 2018. V ňom sa zaviazala, že ambulanciám v ZAP, ktoré nepodpísali predložený návrh dodatku k zmluve, zdravotnú starostlivosť uhradí za starých zmluvných podmienok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?