20. 12. 2018 17:48 | BRATISLAVA/TASR

Lekári sa s VšZP zase nedohodli na podmienkach zmlúv

Vedenie ZAP vyzýva ministerku, aby vstúpila do rokovania.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v Košiciach.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v Košiciach. Foto: TASR

Vedenie Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa s predstaviteľmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ani vo štvrtok nedohodlo na podmienkach zmlúv pre približne 1000 poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Uviedli to členovia zväzu na tlačovej konferencii po rokovaní.

Predstavitelia zväzu priblížili, že "z dôveryhodných zdrojov obdržali informáciu o skutočných dôvodoch postupu vedenia VšZP". "Ide o politický príkaz na nerokovanie s najväčšou organizáciou ambulantných poskytovateľov a kartelovú dohodu so zástupcami iných organizácií. Jediným sledovaným cieľom tejto aktivity je deštrukcia ambulantného sektora na Slovensku," uviedol jeden z členov ZAP Marian Kollár. 

Zároveň vyzval ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby "urýchlene aktívne vstúpila do rokovania s vedením zväzu".

Podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth informoval, že VšZP považuje rokovania o navrhovaných platobných podmienkach so ZAP "za ukončené vzhľadom na nekorektnosť, politizáciu a neadekvátnu eskaláciu rokovaní".

"Ak druhá strana hovorí, že neprinášame kompromis, my hovoríme, že zmluvy sú výsledkom kompromisov, ktoré VšZP prijímala počas rokovaní po celý rok s celým ambulantným sektorom," vysvetlil. Horváth taktiež vyzval lekárov, ktorí do dnešného dňa nepodpísali zmluvy, že majú k dispozícii návrhy zmlúv na podpis. Zároveň zdôraznil, že prísľub VšZP o úhradách za zdravotnú starostlivosť platí do 31. decembra.

Ministerka odmieta vstupovať do veci

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) odmieta, že by nejakým spôsobom ovplyvňovala, resp. vstupovala do zmluvných vzťahov medzi Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP) a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). 

"Vnímam to ako pozičný politický boj a vydieranie," uviedla Kalavská na tlačovom brífingu v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov ZAP. Tí žiadajú ministerku, aby "urýchlene aktívne vstúpila do rokovania s vedením zväzu".
Kalavská argumentuje, že ako šéfka rezort

u zdravotníctva je v pozícii regulátora, ktorý má dohliadať na to, aby bolo zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. "Je preto úplne nelogické, aby som ja niekoho vyzývala, aby nepristupoval k podpisovaniu zmlúv,“ zdôraznila Kalavská v reakcii na vyjadrenia zástupcov ZAP, že za stroskotaním rokovaní s VšZP je politický príkaz. "Sama som v stredu (19.12.) apelovala na obe strany, aby sa dohodli," dodala ministerka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?