26. 02. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Počuje, otáča očami i hlavou, no viac nedokáže. Patrik je po zásahu bleskom v bdelej kóme

Obetaví rodičia sa o chlapca starajú 24 hodín denne, na náročnú liečbu ale peniaze nemajú.

Do Patrika udrel blesk.
Do Patrika udrel blesk. Foto: TV Markíza

Po zásahu bleskom upadol do bdelej kómy. Patrik (13) zo Zámutova pri Vranove nad Topľou si vyžaduje neustálu opateru svojich obetavých rodičov. Na náročnú liečbu ale peniaze nemajú.

Počuje hlasy, otáča očami i hlavou a občas pohne rukami, no viac spraviť nedokáže. O Patrika v bdelej kóme sa musia rodičia starať 24 hodín denne. "Keď sa k nemu prihovoríme, tak vie, že rozprávame, ale on nám neodpovedá nič," opisuje Patrikov zdravotný stav jeho matka Jana Huňáková.

V septembri minulého roka sa mu osudným stal výlet do lesa, keď sa po škole s kamarátmi vybrali na huby. Blížila sa búrka, počuli hrmenie, chceli sa vrátiť, no v tom do nich udrel blesk. Na zemi zostal nehybne ležať 13-ročný Patrik a 11-ročná Melánia. Chlapec zostal v bezvedomí.

Patrika museli v košickej nemocnici uviesť do umelého spánku, z ktorého sa už ale neprebral. "Z nohy mu išiel ten blesk a z brady mu vyšiel, možno blesk udrel do zeme a on si na to stupol," povedala o smutnej udalosti, ktorá poznačila život ich rodiny, Patrikova matka.

Päťčlenná rodina sa vlani presťahovala do nového domu. Splácajú pôžičku a peniaze nazvyš nemajú. Patrikova mama dala v práci výpoveď, aby sa oňho mohla starať. Vzdať sa ho nechceli. " Doma je doma, on vie, že je doma a ja by som ho nedala nikde," hovorí Jana Huňáková.

Finančne im pomohla obec a dobrí ľudia im darovali odsávačku a polohovateľnú posteľ. Trikrát do týždňa s Patrikom chodia do hyperbarickej komory. Liečbu v nej im ale poisťovňa neuhrádza. Prognózy lekárov sú neisté, no rodičia nestrácajú nádej, veria, že sa Patrik raz z kómy preberie. Z mobilu mu púšťajú jeho obľúbené pesničky a čakajú kedy sa na nich aspoň usmeje.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Martina Jedináka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?