02. 03. 2019 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ročne u nás zmiznú stovky ľudí. Inštitút mŕtveho často zneužívajú tieto skupiny osôb

Súd nevyhlasuje človeka za mŕtveho len tak. Musí ho o to požiadať buď jeho blízky alebo veriteľ.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Podvodníci či dlžníci sú prvou skupinou osôb, ktorá podľa právnika rada ohýba tento paragraf. Ženie ich k tomu jediný motív - nadobro zmiznúť a zbaviť sa dlhov.

Druhou skupinou sú zločinci z podsvetia. Najčastejšie členovia organizovaných skupín alebo tí, ktorí likvidujú ľudí na objednávku.

Títo zločinci potom podľa právnika majú šancu získať novú identitu na čiernom trhu v inom štáte. O falošné doklady najčastejšie žiadajú v rozvojových krajinách. Dôvod - veľmi malá pravdepodobnosť, že ich tamojšia polícia bude mať vôbec v databáze. Takí ľudia sa vyhýbajú napríklad letiskám, aby ich nerozpoznali pomocou kamier a biometrických údajov.

Niektorí sa preto maskujú alebo podstúpia plastickú operáciu. Odborník ale tvrdí, že sofistikovaný systém ich dokáže rozoznať aj tak.

Vráťme sa ale na začiatok. Súd nevyhlasuje človeka za mŕtveho len tak. Musí ho o to požiadať buď jeho blízky alebo veriteľ.

Za aký čas od zmiznutia to môžu urobiť, legislatíva podľa právnika neurčuje. Celkom presne ale hovorí o tom, čo musia urobiť justičné orgány.

Ak sa teda zločinci so svojimi blízkymi dohodnú, že ich neprezradia, ich šance na beztrestný život sa týmto zvyšujú.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?