04. 04. 2019 09:31 | BRATISLAVA/TASR

Pacienti VšZP hodnotili nemocnice: Strava dostala najnižšiu známku, vyhral prístup lekárov

Pozrite si rebríček najlepšie hodnotených nemocníc, ústavov a zdravotníckych zariadení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Z ústavných zdravotníckych zariadení majú poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) najlepšie skúsenosti so špecializovanými ústavmi srdcovo-cievnych chorôb. 

Najmenej spokojní sú so štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami a všeobecnými nemocnicami. Informovala o tom Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.

V kategórii štátne univerzitné a fakultné nemocnice dostala najvyššiu známku od poistencov VšZP Univerzitná nemocnica Martin. Zo všeobecných nemocníc poistenci najviac oceňujú Nemocnicu svätého Michala v Bratislave a zo špecializovaných zdravotníckych zariadení Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa.

Najlepšie hodnotenia dostali tieto nemocnice:

1. Nemocnica sv. Michala v Bratislave
2. Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milostrdní bratia v Bratislave
3. Regionálna nemocnica v Sobranciach
4. Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku
5. Železničné zdravotníctvo Košice
6. Nemocnica Košice- Šaca
7. Ľubovnianska Nemocnica

Zo špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb si najviac chvália Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Zo špecializovaných onkologických ústavov sa v prieskume spokojnosti poistencov VšZP najlepšie umiestnil Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, v kategórii ostatné špecializované ústavy je na najvyššej pozícii Sanatórium Tatranská Kotlina.

Zo všetkých ústavných zdravotníckych zariadení zaradených do prieskumu získalo najvyššie hodnotenie Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby v Bratislave.

Podrobné hodnotenia nemocníc, špecializovaných ústavov a zdravotníckych zariadení zverejnila Všeobecná zdravotná na svojom webe.

Najnižšiu známku dostala strava a ubytovanie

Najvyššiu spokojnosť vyjadrili v prieskume poistenci z Košického a Prešovského kraja, naopak, najmenej spokojní boli poistenci z Trenčianskeho a Trnavského kraja. Svoj pobyt v niektorom z ústavných zariadení kritickejšie hodnotili ženy a mladí ľudia. Najnižšiu známku spokojnosti dostala strava a ubytovanie, najvyššiu poskytnutá zdravotná starostlivosť a správanie lekárov.

Ak by si to vyžadoval ich zdravotný stav, 89 percent účastníkov prieskumu by sa do ústavných zariadení, v ktorých boli hospitalizovaní, opäť vrátilo. Takmer 86 percent z nich by tieto ústavné zariadenia odporučilo aj členom svojej rodiny a známym.

Do prieskumu spokojnosti s ústavnou zdravotnou starostlivosťou medzi poistencami VšZP sa v marci 2018 zapojilo vyše 6400 poistencov, ktorí boli v roku 2018 minimálne jeden deň hospitalizovaní v niektorom zo zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, s výnimkou detských ústavov, psychiatrických nemocníc a oddelení, stacionárov a väzenských nemocníc.

Dotazník spokojnosti pacientov so starostlivosťou

Dotazník mal 14 otázok, ktoré sa týkali spokojnosti poistencov so správaním a starostlivosťou lekárov a sestier na oddelení, s informovanosťou zo strany ošetrujúceho lekára o vyšetreniach a ochorení pacienta, kvalitou ubytovania, stravy a upratovania na oddelení, poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, informáciami ošetrujúceho lekára a sestier o ďalšom postupe pri domácej liečbe a so zlepšením zdravotného stavu poistenca po prepustení z nemocnice. Poistenci sa mali vyjadriť aj k tomu, či by liečbu v danej nemocnici absolvovali aj v budúcnosti a odporučili ju svojej rodine alebo známym.

VšZP uviedla, že o výsledkoch prieskumu spokojnosti bude informovať zmluvných poskytovateľov, aby dosiahla pozitívnu zmenu v oblastiach, ktoré poistenci vnímajú ako najslabšie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?