10. 04. 2019 09:19 , článok bol aktualizovaný 10. 04. 2019 15:05 | BRATISLAVA/TASR

Poslanci odporučili na post policajného prezidenta Lučanského a Ševčíka

Na šéfa inšpekcie odporučili Szabóa.

Kandidát na policajného prezidenta Ivan Ševčík počas vypočutia na brannobezpečnostnom výbore.
Kandidát na policajného prezidenta Ivan Ševčík počas vypočutia na brannobezpečnostnom výbore. Foto: TASR

Parlamentný brannobezpečnostný výbor odporúča ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD) za nového policajného prezidenta súčasného dočasného šéfa polície Milana Lučanského a policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka.

Rozhodli o tom členovia výboru hlasovaním. Riaditeľa banskobystrickej krajskej polície Ivana Piliara výbor neodporučil.

Z dvojice kandidátov má ministerka vnútra vymenovať nového policajného prezidenta. Šéfa polície aj dosiaľ vymenovával minister, ale bez odporúčaní. Podľa nových pravidiel vymenúva na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Nový policajný prezident bude menovaný na štyri roky s možnosťou opätovného vymenovania. Podľa nových pravidiel ho môže minister odvolať pre závažné dôvody, ktoré však bude musieť odobriť aspoň trojpätinová väčšina členov brannobezpečnostného parlamentného výboru.

Popoludní odporučili za riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa, riaditeľa úradu.

Predstavy Milana Lúčanského

Súčasný policajný prezident Milan Lučanský chce sprísniť lustrácie a zreorganizovať Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Pri lustráciách by mal pomôcť služobný elektronický preukaz, ktorý chce zaviesť v prípade jeho zvolenia do funkcie policajného prezidenta. Tým by sa podľa neho malo zabrániť zneužívaniu lustrácií záznamov a uľahčiť prípadné vyšetrovanie. Povedal to počas híringu kandidátov na policajného prezidenta v brannobezpečnostnom parlamentnom výbore.

Pri lustráciách chce Lučanský navrhnúť aj sankcie za ich zneužívanie. Elektronickým služobným preukazom by sa podľa jeho slov policajt pri lustráciách prihlasoval, čím sa podľa neho uľahčí vyšetrovanie a dokazovanie. "Bude tam mať vstupy, obmedzenia, bude tam mať možnosti lustrácie," ozrejmil Lučanský.

Zreorganizovať chce najmä NAKA. Podľa jeho názoru by mala byť riadená teritoriálne. "V rámci NAKA by som chcel dať dôraz najmä na finančné vyšetrovania, zaisťovanie majetku," doplnil s tým, že práve v tejto oblasti by mohla prísť kritika zo strany Európskej únie. S finančnou kriminalitou podľa jeho slov súvisí napríklad aj problematika migrácie a prevádzačstva.

Lučanský tiež prezentoval projekt interoperability, ktorý už začal riešiť ako dočasný policajný prezident. V rámci neho by mali byť hliadky vybavené mobilným zariadením s aplikáciami, ktoré sa podľa jeho slov v súčasnosti dolaďujú. Pomôcť by mali hliadkam vo výkone služieb, ktoré budú schopné nasnímať občiansky či vodičský preukaz kontrolovanej osoby a v systéme budú vidieť, či osoba nie je trestne stíhaná alebo nemá zadržaný vodičský preukaz. Informácie by mali podľa jeho slov zaznamenať v centrálnom systéme kompatibilnom napríklad s Europolom.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský. Foto: TASR
 

Aktuálnu potrebu polície vidí v stabilizácii a zabezpečení funkčnosti zboru. K poddimenzovaniu polície podľa neho prispieva odliv policajtov do iných bezpečnostných zložiek alebo do civilnej služby. Do budúcna by chcel zatraktívniť Policajný zbor a skvalitniť vzdelávanie. Zdôraznil tiež potrebu dosadzovať na vyššie pozície v zbore dostatočne kvalifikovaných ľudí.

Na otázky okolo takzvaných čiernych vrán v radoch polície odpovedal tým, že aj v Policajnom zbore sú ľudia, ktorí tam nepatria. "Je len na nás a na orgánoch, ktoré ich dokážu eliminovať a odstaviť, aby v tom zbore neboli. Ja viem, že sa to vníma ťažko, ale sú to tie čierne vrany, ktoré robia hanbu v Policajnom zbore," povedal. Je však presvedčený o tom, že väčšina policajtov je slušná a poctivá.

Predstavy Ševčíka

NAKA treba zúžiť, myslí si to kandidát na policajného prezidenta Ivan Ševčík, ktorý pôsobí ako policajný pridelenec v Prahe. O zoštíhlení NAKA hovoril počas vypočúvania pred parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť. "Tento útvar treba jednoznačne zoštíhliť, jasne mu stanoviť trestnú činnosť, ktorú bude objasňovať, zabezpečiť kariérny rast," povedal.

Poukázal aj na slabý záujem ľudí o prácu v Policajnom zbore. Problém vidí vo finančnom ohodnotení a kariérnom raste. Aj kariérny rast by rád riešil v prípade zvolenia za policajného prezidenta. Rovnako by chcel urobiť veľkú mediálnu kampaň za dopravnú bezpečnosť.

Kandidát hovorí aj o potrebe zamedziť podvody s daňami a nazdáva sa, že by sa bolo dobré zaoberať tiež koncepciou riadenia podriadených, najmä v okresoch. Rovnako sa zamýšľa nad decentralizáciou niektorých útvarov. "Nie všetko musí byť v Bratislave," poznamenal.

Ševčík je hrdý na prácu v prípade bývalého bosa podsvetia Mikuláša Černáka. "Nebolo zistené ani jedno procesné pochybenie," povedal poslancom bývalý šéf Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚBOK), ktorý roky vyšetroval v špeciálnom tíme Černákovu trestnú činnosť.

Predstavy Szabóa

Szabó zdôraznil potrebu väčšej otvorenosti, dôveryhodnosti, odbornej akceptovateľnosti, nezávislosti a chce pracovať na zlepšovaní podmienok. Čo sa týka nezávislosti úradu, myslí si, že "všetko je o ľuďoch, ktorí v systéme pôsobia". Preto považuje za dôležité morálne a hodnotové vlastnosti pri prijímaní pracovníkov.

V oblasti lustrácií by chcel do budúcnosti rozvíjať myšlienku elektronických služobných preukazov. Súčasné rozčlenenie inšpekcie považuje za adekvátne. V súvislosti s rozšírením pôsobnosti inšpekcie o Zbor väzenskej a justičnej stráže a colníkov bude podľa neho potrebné zvýšiť počet zamestnancov.

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó.
Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó. Foto: TASR
 

Na otázky okolo lustrácie viacerých novinárov v súvislosti s kauzou Rybanič odpovedal, že je to záležitosť vyšetrovateľa. Ak novinárom prizná status poškodenej osoby, určite budú vypočutí. Podľa jeho názoru by im tento status mal byť priznaný. V súvislosti s vyčlenením časti vyšetrovania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na inšpekciu podotkol, že podobné prípady boli aj v minulosti. Na pochybnosti, či má inšpekcia kompetencie vzniesť obvinenie, reagoval tým, že podľa jeho názoru ich má. Argumentuje prechodným ustanovením.

Úrad inšpekčnej služby by mal "stabilizovať kádre", mali by sa zvýšiť aj tabuľkové počty zamestnancov. Myslí si to súčasný policajný viceprezident Martin Krčmárik, ktorý sa o pozíciu uchádzal tiež. V oblasti organizačnej štruktúry by chcel, aby sa úrad delil na päť základných útvarov.

Vylúčil, že by dochádzalo k akejkoľvek lustrácii novinárov v čase, keď bol veliteľom spravodajskej jednotky alebo národnej jednotky finančnej polície. Zároveň však uviedol, že ak je dôvod na lustráciu osoby, či už novinára, policajta, alebo kohokoľvek, tak k nej môže dôjsť. "Bez ohľadu na jej spoločenské postavenie," doplnil.

Róbert Zaplatílek vyzdvihol svoje skúsenosti z inšpekcie. Počas vypočúvania sa ho pýtali poslanci na lustrácie aj pomoc farmárom na východe Slovenska. K lustráciám novinárov vrátane zavraždeného Jána Kuciaka sa vyjadrovať nechcel. "Vo veci sa koná," vysvetlil.

V súvislosti s farmármi povedal, že jeden policajt je obvinený, ďalšie veci sa preverujú. Zároveň uviedol, že polícia farmárom pomôcť chcela, poskytla iniciatívu, ale očakávala aj iniciatívu od samotných farmárov, ktorí podľa neho nemali čas.

Úrad inšpekčnej služby má odhaľovať a vyšetrovať trestné činy príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, tiež kontrolovať zákonnosť postupu policajtov. Úrad bude riadiť šéf inšpekcie, ktorý sa má zodpovedať vláde. Do funkcie ho vymenuje vláda na návrh ministra vnútra. Šéfa inšpekcie vyberajú vo výberovom konaní, jeho vymenovanie tiež závisí od odporúčania brannobezpečnostného výboru.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) by chcela, aby nového policajného prezidenta a šéfa inšpekcie vymenovali do leta.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?