19. 04. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TASR

Viete, za aký čas odbúra vaše telo jeden, dva či tri poháriky?

Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Prezídium PZ SR

Alkohol za volant nepatrí. Problémom býva aj zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť sa často podceňuje. Zdôraznila to polícia v súvislosti s preventívnymi akciami plánovanými počas veľkonočných sviatkov.

Akciu Deň zodpovednosti organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s políciou a oddelením bezpečnosti cestnej premávky rezortu dopravy.

"Veľkonočné sviatky patria k najrizikovejším dňom v roku, lebo sa cestuje na výlety s priateľmi a za rodinou, a veľkonočné návštevy sú spojené so zvýšenou konzumáciou alkoholu," skonštatoval vedúci oddelenia BECEP Roman Török s tým, že problémom býva aj zostatkový alkohol.

TIP: Pili ste a neviete, či už môžete šoférovať? Na energetický nápoj zabudnite

Ako ozrejmil, na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje priemerný muž spravidla osem hodín. Žena potrebuje približne deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív.

Zostatkový alkohol.
Zostatkový alkohol. Foto: Prezídium PZ SR
 

Podľa údajov BECEP-u sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Török vysvetlil, že pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent.

Riaditeľka združenia Jana Shepperd vodičom odporučila, aby na návštevy, na ktorých sa nevyhnú konzumácii alkoholu, využili napríklad MHD a auto nechali doma.

"Ak sa predsa rozhodnete ísť na šibačku autom, choďte viacerí a dohodnite sa, kto bude šoférovať," doplnila.

Dievčatá a mamy ako hostiteľky by mali motorizovaným šibačom ponúkať len nealko nápoje.

„Aj keď v minulom roku počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi poklesol o jedno percento, počet nehôd pod vplyvom alkoholu narastal posledné štyri roky v priemere o štyri percentá ročne," skonštatoval riaditeľ odboru dopravnej polície policajného prezídia Ľuboš Rumanovský.

Zdôraznil, že prevencia má význam. Dôkazom je podľa jeho slov minulý rok, kedy sa polícia intenzívnejšie zamerala na rizikové obdobie Veľkej noci. "Vďaka policajným hliadkam na cestách počas týchto štyroch dní medziročne poklesol počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu viac ako o štvrtinu," dodal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?