30. 04. 2019 17:07 | MARTIN/TV Markíza

Život muža vyhasol na priechode: Tragédiu mohli spôsobiť nešťastne umiestnené semafory

Stačí, ak sa chodec postaví tak, že cez jeden semafor neuvidí druhý a nešťastie je na svete.

Nebezpečný priechod v Martine.
Nebezpečný priechod v Martine. Foto: TV Markíza

Tragická zrážka v Martine. Na mestskom obchvate nákladné auto zrazilo chodca, ktorý prechádzal po priechode. Ten je vybavený semaformi, ktoré v čase zrážky fungovali. Starší muž nehodu neprežil.

Martinčania obchvat dobre poznajú. Cestujú ním k nákupným centrám, no rovnako sa tadiaľ prepravujú nákladné autá smerujúce do Žiliny, či naopak na Banskú Bystricu.

Vodič Tomáš s nákladiakom z Lučenca vrazil priamo na priechode pre chodcov do 57-ročného Milana. Toho náraz odhodil dobrých 20 metrov od priechodu. Muž utrpel pri nehode zranenia nezlučiteľné so životom. Vodičovi nákladiaku alkohol v dychu nezistili.

Polícia uviedla, že jednoznačného vinníka nehody zatiaľ neurčili. Isté ale je, že v čase, keď chodec išiel po priechode, semafory na ňom fungovali. Pozreli sme sa na ne ale bližšie a hneď bolo jasné, že ide o nie práve najbezpečnejší priechod.

Zelená aj červená na semafore na priechode pre chodcov a to v jednom momente aj v jednej línii. Chodec by mal byť preto obozretný a zastať na ostrovčeku. O to viac, keď na tomto úseku sa jazdí sedemdesiatkou.

Priechod je v strede predelený ostrovčekom. Semafory pre chodcov na priechode menia signalizáciu každý zvlášť. Stačí ale, ak by sa chodec postavil tak, že cez jeden semafor neuvidí druhý a nešťastie je na svete.

Semafory spravuje samospráva. „Svetelná signalizácia aj v tomto úseku bola nastavovaná dopravným inžinierom. Prioritou je zabezpečenie plynulosti cestnej premávky. Pričom chodec musí rešpektovať svetelnú signalizáciu," uviedla Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?