Live
Sledujte NAŽIVO: Španielsko a Taliansko je dnes bezpečnejšie ako Bulharsko, tvrdia epidemiológovia
Sledujte tu
11. 05. 2019 19:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chýbajú kamionisti a autobusári. Štát chce preto na cesty poslať aj neskúsených

Ústredný automotoklub na Slovensku považuje pripravovanú novelu z dielne ministerstva vnútra za hrozbu.

Kamionista na ceste.
Kamionista na ceste. Foto: TVNOVINY.sk

Budú na kamiónoch jazdiť 18-roční vodiči? Ústredný automotoklub na Slovensku považuje pripravovanú novelu z dielne ministerstva vnútra za hrozbu. Neskúsení vodiči sa podľa nich stanú hrozbou všetkých účastníkov cestnej premávky. Dopravcovia to však odmietajú a tvrdia, že mladých vodičov si vychovajú.

Ak chce dnes na cestu vyraziť kamionista, musí mať najmenej 21 rokov, autobusár na diaľkovej linke alebo vodič mestskej hromadnej dopravy až 24 rokov. Dopravcovia ale majú problém nájsť vodičov v takomto veku, chcú preto osloviť čerstvých absolventov stredných škôl, aby pre nich jazdili na kamiónoch už od 18 a autobusoch od veku 21 rokov. 

Prezident ústredného automotoklubu to však nechce dovoliť. Opiera sa o posledné štatistiky polície, podľa ktorej čerství vodiči spôsobili najviac smrteľných nehôd.

„Veľmi vysoké číslo, suverénne najväčšie zo všetkých tých, ktoré sú tam uvedené,“ povedal viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka.

Dopravcovia sa ale bránia, podľa nich sa treba pozrieť na štatistiku nehodovosti v nákladnej doprave. Podľa polície spôsobili vlani kamionisti a autobusári bez ohľadu na vek celkom 458 nehôd, koľko z nich však bolo nováčikov polícia neuviedla. Dopravný konzultant tvrdí, že malé percento to zrejme nebude.

Dopravcovia zas tvrdia, že mládež najprv vycvičia, až potom posadia do kamiónov. Tým, že ich budú môcť osloviť už v 18, vyriešia akútny nedostatok vodičov na trhu. Dopravný konzultant im však radí - zvýšte platy a o prácu sa pobijú.

Reportáž nakrútil Braňo Tomaga

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?