31. 05. 2019 09:34 | PREŠOV/TV Markíza, zg, TASR

Štrajk vodičov MHD v Prešove: Kolaps v meste nebol, ľudia sa prispôsobili

Situáciu v meste monitoruje aj mestská polícia.

Odstavené mestské autobusy počas štrajku vodičov MHD v Prešove.
Odstavené mestské autobusy počas štrajku vodičov MHD v Prešove. Foto: TASR

Odborári Dopravného podniku mesta Prešov na dnes ohlásili ostrý štrajk, ktorý má trvať až do večera. Mesto preto zriadilo krízový štáb a zabezpečilo dopravu pre ľudí v tomto meste.

Podľa našich informácií DPM zabezpečil pre cestujúcich 17 trolejbusov a autobusov, ktoré ich vozia ľudí celom meste. Obsluhuje ich 30 vodičov, ktorí nevstúpili do štrajku.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 

Situáciu v meste monitoruje aj mestská polícia. Situáciu v meste monitoruje aj krízový štáb, ktorý zriadila radnica. Podľa hovorkyne mesta Prešov Evy Peknušiakovej nie sú zatiaľ hlásené žiadne výrazné zdržania ani zápchy. "Zo strany polície preto nebolo potrebné regulovať dopravu," povedala Peknušiaková.

Podľa reportéra Martina Jedináka, ktorý situáciu sleduje od rána, kolaps v Prešove v rannej špičke nebol. Ľudia sa pravdepodobne prispôsobili situácii a do práce, či škôl sa dostali vlastným spôsobom.

Dôvodom ostrého štrajku je, že odborári žiadajú zvýšenie miezd. No nedohodli sa s vedením podniku.

Dopravný podnik už zverejnil, ako bude premávať MDH v Prešove, grafikon najdete TU

Štraj odborárov prešovského DPMP.
Štraj odborárov prešovského DPMP. Foto: Martin Jedinák
 

Do ostrého celodenného štrajku sa zapojilo viac ako 200 zamestnancov. Od 4.00 h rána stoja pred podnikom s transparentmi a rapkáčmi. Štrajkom chcú odborári dosiahnuť zvýšenie miezd zamestnancov.

"Zamestnávateľ marí náš štrajk tým, že nám zabránil vstúpiť na pracovisko. Štrajk má byť na pracovisku a máme na ňom prerušiť prácu. Nie to, že prídeme pred podnik a zamestnávateľ nás vykáže von," uviedol predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka.

"Miesto výkonu práce vodičov je na linkách MHD na území mesta Prešov. Nevidím dôvod, keď sa rozhodli štrajkovať, aby sme ich púšťali do areálu. To isté platí pre mechanikov a ostatných pracovníkov, keď štrajkujú, nie je dôvod, aby boli na pracovisku," reagoval riaditeľ DPMP Peter Janus.

Pred podnikom sa zhromaždilo viac ako 200 zamestnancov. Pod štrajk sa ich podpísalo 237.

V štrajkovej pohotovosti sú odborári od začiatku apríla. Ostrý celodenný štrajk na piatok ohlásili v pondelok (27. 5.). Doteraz požadovali zvýšenie hodinovej mzdy o 0,70 eura od 1. júla a o ďalších 0,30 eur od 1. januára 2020. Vo štvrtok (30. 5.) sa dohodli, že príjmu i navýšenie mzdy o 0,70 eur na hodinu od 1. júla.

Navýšenie platov by si podľa Janusa v tomto roku vyžiadala približne 500.000 eur a v roku 2020 by to bolo asi 1,4 milióna eur. Ako povedal, DPMP môže garantovať zvýšenie tarifných miezd iba o 0,40 eura od 1. mája, čo predstavuje 10 percentné zvýšenie platov. Požiadavku, ktorú majú, musia odborári riešiť s mestom.

"Nevidíme možnosť, aby sme túto požiadavku splnili, pretože aj keď sme plánovali určitý mzdový nárast, táto požiadavka je nad tento plán a schválenú výšku dotácie za služby vo verejnom záujme," vysvetlil Janus.

Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s., ktorá je platná do decembra 2020, sa týka 322 zamestnancov, z toho približne 190 je vodičov. Priemerná mzda zamestnanca DPMP bola v roku 2018 na úrovni 1050 eur. Vodiči však upozornili, že ich reálny plat je nižší.
Jediným akcionárom DPMP, a.s., je mesto Prešov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?