12. 06. 2019 10:15 , článok bol aktualizovaný 12. 06. 2019 17:08 | MICHALOVCE/tvnoviny.sk, TV Markíza

V Michalovciach sa objavil vzdušný vír pripomínajúci tornádo. Spôsobil značné škody

Meteorológovia si myslia, že išlo o tzv. microburst alebo downburst.

Budova firmy v Michalovciach.
Budova firmy v Michalovciach. Foto: TVNOVINY.sk

Diera v streche a kancelárie plné vody. Tak vyzerala administratívna budova pána Boroviča po búrke. „Prišiel silný vietor, hučanie, rýchlo sme sa schovali pred búrkou,“ povedal  majiteľ firmy Miroslav Borovič.

Odtrhnutý plech zo strechy vietor odniesol až do zadnej časti dvora. Na tom mieste bola pred búrkou unimobunka. Nezostalo po nej takmer nič. Vietor povyvracal aj betónové kusy stavebného materiálu, ktoré vážili stovky kilogramov.  Na svojom mieste neostal ani stojan plný plechov. 

Najväčšia škoda im vznikla v kancelárii. „Celá administratívna budova je pod vodou, počítače sú tam, účtovníctvo, archív, my nevieme, čo s tým bude,“ pokračoval majiteľ firmy.

Búrka vraj trvala asi tri minúty, nestihli si ju ani nakrútiť, či odfotiť.

Majiteľ firmy je presvedčený, že mali do činenia s tornádom. „V Michalovciach sme zaznamenali aj silný nárast vetra, dosiahol tam rýchlosť 80 km/hod. Čo už môže spôsobiť menšie škody,“ vysvetlil  Štefan Dlhoš  zo SHMÚ.

Či išlo skutočne o tornádo sa povedať nedá. Mohol to byť aj iný nebezpečný jav, ktorý sa v horúcom letnom počasí môže objaviť. „Mohol to byť downburst, je to extrémne silný zostupný prúd, ktorý môže vyvolať silné nárazy vetra v danej oblasti,“ pokračoval Dlhoš.

Meteorológovia vysvetlili rozdiel medzi tornádom a "burstom", ktorý sa mohol prehnať cez Michalovce. Pri prechode búrky sa v priebehu 20 minút ochladilo z 31 na 19 °C a v priebehu 10 minút spadlo takmer 10 mm zrážok, čo je intenzívny dážď.

"Pri tak silných zrážkach v suchom prostredí je teda vysoká pravdepodobnosť, že boli sprevádzané silným vetrom generovaným práve intenzívnym zostupným prúdom, teda microburstom. Jedná sa o silný a veľmi koncentrovaný zostupný prúd búrky so silnými zrážkami. Ide o náraz vetra viac ako 80 km/h", vysvetlili na sociálnej sieti meteorológovia.

Tornádo sa Zemplínom prehnalo minulý rok. V Lekárovciach napáchalo veľké škody. Ľudí vtedy odškodnila vláda.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?