12. 06. 2019 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Policajti ukázali, ako postupovať v prípade, že zbadáte dieťa v rozhorúčenom aute

Teplota v uzavretom aute stúpa kriticky rýchlo, už po piatich minútach sa telo môže dostať do problémov.

Za stieračom si od policajtov môžete nájsť aj vône do auta, ktoré majú vodičom na spätnom zrkadle pripomínať ich malých pasažier
Za stieračom si od policajtov môžete nájsť aj vône do auta, ktoré majú vodičom na spätnom zrkadle pripomínať ich malých pasažier Foto: TV Markíza

Slovensko bičujú extrémne teploty. Autá sa tak opäť menia na smrtiace pasce. S prípadmi zabudnutých detí v rozhorúčených autách sa v poslednom čase stretávame každé leto. O živote a smrti tu rozhodujú minúty a dôležitá je najmä prvá pomoc.

Polícia v rámci preventívnej akcie "Nezabudni na mňa v aute" v spolupráci s Červeným krížom v stredu ukázala, ako v takýchto prípadoch postupovať.

Ak zbadáme dieťa v rozpálenom aute, prvoradé je ho dostať von. Ako na to, ukazovali hasiči ešte vlani. Okno treba rozbiť úderom do jeho okrajových častí.

Ak dieťa sedí za vodičom, je podľa hasičov najbezpečnejšie rozbiť okno pri spolujazdcovi, ak sedí na druhej strane, tak okno vodiča. Použiť môžeme na to napríklad ostrý kameň alebo tyč.

Rozbitím okna sa to ale nekončí, polícia počas preventívnej akcie ukázala, ako v takomto prípade poskytnúť prvú pomoc. Dieťa treba z auta ihneď vybrať a zistiť, či je pri vedomí.

Ak reaguje, mali by sme ho preniesť do chládku, dať mu napiť a pomaly ho ochladzovať vodou. Treba však dať pozor na prudké oblievanie studenou vodou, to sa neodporúča - telo by mohlo dostať šok.

Horší prípad je, ak dieťa nedýcha. Vtedy ho musíme ihneď začať resuscitovať, zároveň sa snažíme privolať pomoc a záchranárov.

Babätká je možné oživovať priamo v rukách, pričom masáž srdca robíme menšou silou a iba prstami, pokračujeme až do príchodu záchranky.

Teplota v uzavretom aute stúpa kriticky rýchlo, už po piatich minútach sa telo môže dostať do problémov. Obrovským rizikom je tak aj krátke odbehnutie - napríklad do obchodu.

Niekoľko desiatok minút v rozhorúčenom aute môže mať pre dieťa fatálne následky, policajti preto budú počas leta vodičom v rámci kampane v aute rozdávať letáky.

Za stieračom si od policajtov môžete nájsť aj vône do auta, ktoré majú vodičom na spätnom zrkadle pripomínať ich malých pasažierov.

Zabudnúť alebo nechať dieťa v rozpálenom aute, ktorému tým spôsobíme zranenie, alebo až smrť, je trestným činom a hrozí za to väzenie. Naopak, ak pri záchrane dieťaťa rozbijeme sklo na cudzom aute, tu sa trestu obávať nemusíme.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?