17. 06. 2019 07:41 , článok bol aktualizovaný 17. 06. 2019 08:45 | SPIŠSKÉ PODHRADIE/TASR

Po mohutnej búrke vyhlásili v Spišskom Podhradí mimoriadnu situáciu

Vo viacerých obciach je 3. stupeň povodňovej aktivity.

V súvislosti s nepriaznivým počasím zasavahovali najmä hasiči.
V súvislosti s nepriaznivým počasím zasavahovali najmä hasiči. Foto: HaZZ

V súvislosti s búrkovou činnosťou museli hasiči v Prešovskom kraji za posledných 12 hodín zasahovať celkovo 12-krát. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove potvrdil, že vo viacerých obciach pre množstvo vody vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity, v meste Spišské Podhradie je dokonca mimoriadna situácia.

Primátor mesta Michal Kapusta potvrdil, že lokalitu najprv podvečer zasiahla veterná smršť, následkom čoho popadalo viacero stromov a zatarasilo cesty 2., 3. triedy i miestne komunikácie. „Následne prišla prietrž a vytopilo nám asi 50 nehnuteľností, vrátane rodinných domov, bytových aj nebytových priestorov a dva mestské bytové domy," priblížil.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Zároveň dodal, že v dôsledku nahromadenej vody sa zosunul aj približne 70 metrov dlhý úsek cesty aj s chodníkom na Galovej ulici. Autom sa tam v súčasnosti nedá prejsť. Rodinné domy vytopilo v štyroch lokalitách, kde sa nahromadilo najviac vody.
„V tomto prípade sa nám osvedčila investícia do protipovodňových opatrení a tri potoky, ktoré máme v meste, vodu udržali a nevybrežili sa," doplnil Kapusta s tým, že mimoriadna situácia naďalej trvá, keďže v meste pršalo ešte aj v pondelok ráno. Hladiny miestnych potokov však už pomaly klesajú. „Uvidíme, ako sa situácia počas dňa vyvinie, budeme to monitorovať," uzavrel primátor.

Zničený chodník.
Zničený chodník. Foto: TV Markíza
 

 

Hasiči zasahovali aj v iných častiach východu

„V teréne bolo nasadených 26 profesionálnych hasičov na ôsmich kusoch techniky, ale aj viacerí dobrovoľníci. Zväčša išlo o popadané stromy, prípadne ťahanie vody zo suterénov," priblížil operačný dôstojník s tým, že zasahovali vo Svite, ďalej v Spišskej Starej Vsi, Ražňanoch, Ľubotíne, Bardejove, Vranove nad Topľou, v spomínanom Spišskom Podhradí, Hažíne nad Cirochou, Kvakovciach či v Kračunovciach, kde bola plynová prípojka ohrozená vodou.

„Tretí stupeň povodňovej aktivity je podľa našich informácií v obciach Šarišské Jastrabie a Ľubotín - okres Stará Ľubovňa), Kračunovce a Lúčky (okres Svidník) a Lipníky pri Prešove. Zatiaľ ešte trvá, nemáme informácie, že by to odhlásili," doplnil operačný dôstojník s tým, že dôvodom pre vyhlásenie tohto stavu bolo nahromadené množstvo vody po silných búrkach. Zároveň dodal, že situácia sa už ráno upokojila a momentálne nemajú hlásený žiadny výjazd.

V permanencii viac ako 100 hasičov

Ako informovala Lenka Križanová z Prezídia HaZZ, viac ako 100 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo do dnešného rána pri viac ako 60 udalostiach, ktoré vznikli vplyvom nepriaznivého počasia. Situácia bola najvážnejšia v Prešovskom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 23-krát. V Banskobystrickom kraji zasahovali hasiči pri 16 udalostiach, v Košickom kraji boli vyslaní k 12 udalostiam a v Žilinskom kraji zasahovali štyrikrát.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?