05. 07. 2019 19:14 | LEVICE/TV Markíza

Po zážitku v levickej nemocnici sa bude Filipko (8) báť lekárov ešte poriadne dlho

Prípad už má v rukách Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zranený Filip.
Zranený Filip. Foto: TV Markíza

Osemročný chlapec sa po ošetrení v nemocnici zrejme ešte dlho bude báť lekárov. Matka je presvedčená, že všetko by bolo inak, keby postupovali správne. Prípad už má v rukách Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Filip cestou zo školy spadol a narazil si prst. Keďže mal bolesti, zašli s ním na chirurgickú pohotovosť v levickej nemocnici. Lekár ho poslal na röntgen.

„Určil, že je to pomliaždenina prsta, že to vlastne nie je nejaké komplikované, natrel mu to a poslal ho domov s tým, že o štyri dni na kontrolu," opisuje Filipova matka Jana Tkácziková.

Po štyroch dňoch teda navštívili inú chirurgičku a tá ich nepotešila.

„Keď mu to ona pozrela alebo teda nahmatala, tak tam mal dieru a poslala nás na röntgen s tým, že keď sme sa vrátili, zistila, že tú kosť nemá tam, kde ju má mať," pokračuje v rozprávaní pani Tkácziková

Zarazilo ich teda, že to nezistil už lekár na pohotovosti. Kosť bolo treba dať chlapcovi na miesto. A to aj urobili. Vtedy však chlapec zažil traumu.

„Buď ho mali uspať alebo mu mali dať niečo od bolesti, čo malému absolútne nedali. No a viete si predstaviť tú bolesť, čo pri tom mal? Po štyroch dňoch už sa začína kosť zrastať, aj šľachy a väzy, no tak strašne kričal," sťažuje sa Filipova mama.

Filip teraz nosí ortézu a mama s ním začala chodiť k lekárom inde.

„Obávam sa hlavne trvalých následkov, pretože je to pravá ruka a chlapec ňou vlastne píše. Čiže tú ruku bude potrebovať na celý život," hovorí Tkácziková.

Napísala sťažnosť vedeniu nemocnice, ale aj na ministerstvo zdravotníctva a na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Odtiaľ jej odpísali, že prípadom sa už začínajú zaoberať. Nám nemocnica poslala písomné stanovisko.

„S pani Tkáczikovou je vedenie nemocnice v kontakte a sme si istí, že si všetko vysvetlíme a hlavne celú záležitosť vyriešime k jej spokojnosti," uviedla Nemocnica Levice.

Právnička radí, že ak vás nesprávne ošetrili, môžete podať žalobu na súd a žiadať odškodné. Právny poriadok pozná niekoľko typov odškodnení.

Takže pacient si môže žiadať bolestné alebo náhradu škody za sťažené spoločenské uplatnenie v budúcnosti, keďže neodborným zákrokom alebo neposkytnutím správnej zdravotnej starostlivosti, môže mať trvalé následky týkajúce sa jeho profesného aj jeho osobného života," vysvetľuje advokátka Ivica Stiglitz.

Filip sa bude zotavovať počas celého leta a či bude mať naozaj trvalé následky, ukáže čas.

Reportáž spracoval Marián Ujházy a Karol Mindák:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?