11. 07. 2019 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bola hromadná bitka chuligánov dohodnutá? Odborník v tom má jasno

Policajný prezident vo svojom stanovisku uviedol, že bitka chuligánov nebola plánovaná.

Aktéri hromadnej bitky v Bratislave.
Aktéri hromadnej bitky v Bratislave. Foto: facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Dalo sa výtržnostiam zabrániť, alebo muži zákona nemali ani najmenšiu šancu? Podľa policajného prezidenta bol stret futbalových chuligánov iba obyčajná náhoda. Niektorí futbaloví odborníci to ale spochybňujú. Chuligáni totiž už dopredu avizovali, že ich príchod na Slovensko nebude pohodový.

 

Výbuchy delobuchov, zakázaná pyrotechnika a strety s políciou. To čo najnovšie zažila Bratislava, je pre futbalových chuligánov z bulharskej Sofie obyčajná rutina. Obávané ultras je postrachom všade, kam prídu.

To, že návšteva Bratislavy nebude mierumilovná, bulharskí chuligáni avizovali už cez víkend na internete. „Na Slovensko neprídeme v mieri! Bude to deň plný zábavy!"

Osobitú „zábavu" síce po chvíli prekazili ťažkoodenci, futbalový publicista ale tvrdí, že silové zložky mohli signály od chuligánov odhaliť už pred samotným incidentom.

„Ak šéf fanklubu povie, že ideme na Slovensko a myslím, že povedal, že bude to horúci a zábavný deň, tak asi tu nejdú jesť korenené jedlá," myslí si publicista Samuel Marec.

Policajný prezident však vo svojom stanovisku uviedol, že bitka chuligánov nebola plánovaná. Podľa Milana Lučanského „včera došlo k náhodnému stretu dvoch táborov."

Marec má však opačný názor. Tvrdí, že to nebol náhodný stret, ale to bola organizovaná bitka, ktorú si obe strany dohodli.

Otázne zostáva, či bezpečnostné zložky chuligánov sledovali aj v centre Bratislavy. Lučanský k tomu dal iba všeobecné stanovisko. „Príslušníci policajného zboru operatívne monitorujú pohyb futbalových fanúšikov pri rizikových zápasoch," konštatoval policajný prezident.

„Zo strany štátnej polície sme pred samotným incidentom neboli požiadaní o súčinnosť. Polícia pracuje aj s operatívnymi informáciami a situáciu vyhodnotili inak. Mestská polícia nedisponuje spravodajskými informáciami," povedal nám hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Informácie o tom, že sa chystá bitka chuligánov mohla mať aj Slovenská informačná služba. Člen brannobezpečnostného výboru Gábor Grendel sa na to bude pýtať riaditeľa SIS a ministerky vnútra.

Samo Marec hovorí, že na Slovensku sa o eliminácii chuligánov hovorí už dlhé roky, ale problém sa stále nedarí vyriešiť. V západnej Európe si pritom s nimi urobili poriadky už dávno.

„Tu to potlačiť nevieme a tu sa práve otvára ihrisko aj pre Ajax Amsterdam, aj pre ich fanúšikov, ktorí doma by si to jednoducho nemohli dovoliť a tu je to v podstate pre nich výlet," odôvodnil s tým, že chuligáni sa k nám prišli vybúriť.

Napríklad v Anglicku pomohlo, keď sa namiesto na chuligánov začali štadióny orientovať na rodiny s deťmi. Zaviedli kamerové systémy a veľmi prísne sa to stíha.

„Za výtržníctvo je aj doživotný zákaz vstupu a dodržuje sa to. Kľúčové je aj to, že všetky kluby, naozaj ako jeden, sa postavili a povedali, že chuligáni nie sú naši fanúšikovia a vy nám robíte hanbu,." dodal novinár Marec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?