12. 07. 2019 17:14 | SOBRANCE/TV Markíza

Sobrančania sa boja, že zostanú bez vody. Objavujú sa nové miesta, kde spozorovali ropu

Ale pitná voda v tomto meste ohrozená nie je.

Vodovod v Sobranciach.
Vodovod v Sobranciach. Foto: TV Markíza

V Sobranciach, na východe Slovenska, sa objavujú stále nové miesta, kde ľudia pozorujú ropu. Miestne úrady sú presvedčené, že ide o prírodný výskyt a treba urýchlene zasiahnuť. Obávajú sa, aby ropa nepresiakla aj do studní v okolitých obciach, kde nemajú verejné vodovody.

 

V piatok (12. 7.) odoberali vzorky čiernej hmoty z viacerých miest v Sobranciach. Ich detailná analýza potvrdí alebo vyvráti teóriu o tom, že v meste vyviera prírodná ropa. Takýto výskyt je u nás veľmi vzácny.

„Je to obvykle vo flyšovom pásme Západných Karpát. Tu sme na Východoslovenskej nížine, ktorá je známa výskytom zemného plynu, avšak ropa sa tu neťaží," vysvetlil Ivan Barát z odboru geológie MŽP.

Miestne úrady sa obávajú znečistenia studní. Nechali aj z nich odobrať vzorky vody. Predbežné výsledky ich vraj nepotešili. „Máme 15 vzoriek z certifikovaných laboratórií, ktoré jednoznačne potvrdzuje výskyt nešpecifických látok, ktoré sú typické pre uhľovodíky," povedal nám prednosta sobraneckého okresného úradu Boleslav Lešo..

Podľa Baráta keď sa dostanú zdrojov pitných vôd sú nebezpečné, lebo takéto látky do pitnej vody nepatria.

Pitná voda v Sobranciach ohrozená nie je. Domácnosti sú napojené na verejný vodovod. Vodu zo studní úrady používať neodporúčajú. Ľudia by si ju mali viac všímať.

Definitívne výsledky rozborov vzoriek zo studní v okolitých obciach, kde nemajú verejné vodovody, budú v najbližších dňoch. Ak potvrdia, že voda je kontaminovaná, budú mať problém. Potom budú musieť vyhlásiť krízový stav a zásobovať ľudí cisternami.

„Nemôžeme presne povedať, o čo ide. Musíme urobiť projekt na geologický prieskum a potom celkový prieskum na uhľovodíky. Táto oblasť je pre nás dosť neznáma," konštatoval chemik Pavol Plsňák.

Či sa môže v Sobranciach nachádzať významné ložisko ropy, zatiaľ povedať nevedia. Výsledky rozborov ropných látok, ktoré dnes odobrali priamo v pivniciach rodinných domov by mali byť do mesiaca.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?