18. 07. 2019 11:47 , článok bol aktualizovaný 18. 07. 2019 13:43 | BRUSEL, BRATISLAVA/TASR

Ďuriš Nicholsonová vyfúkla významný post v EP poľskej expremiérke

Szydlová doplatila na hlasovanie.

Predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: © European Union 2019 - Source:EP/Mathieu CUGNOT

Europoslankyňu Lucia Ďuriš Nicholsonovú (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) vo štvrtok (18. 7.) zvolili za predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti.

Za potvrdenie slovenskej europoslankyne do tejto funkcie hlasovalo 38 členov 55-členného výboru, 14 bolo proti a traja sa hlasovania zdržali.

Pôvodne bola za šéfku tohto výboru, ktorý v rámci politických dohôd medzi siedmimi politickými frakciami pripadol frakcii ECR, nominovaná bývalá poľská premiérka a teraz europoslankyňa Beata Szydlová.

Predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: © European Union 2019 - Source:EP/Mathieu CUGNOT
 

Tá však doplatila na blokovanie zo strany liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorej členovia sa rozhodli bojkotovať kandidátov na predsednícke a podpredsednícke funkcie vo výboroch EP z populistických hnutí a tiež z tých politických strán a krajín, voči ktorým má Európska komisia výhrady pre porušovanie princípov právneho štátu.

Szydlová bola zvolená do europarlamentu za stranu Právo a spravodlivosť (PiS).
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa ako členka ECR zásluhou tejto situácie ocitla v hre o predsednícke kreslo prestížneho výboru; ináč hrozilo, že táto funkcia pripadne inej politickej skupine.

Slovenská europoslankyňa sa vo svojom príhovore poďakovala za túto príležitosť, zdôraznila, že je v rámci výboru ochotná konštruktívne spolupracovať s členmi všetkých politických frakcií a vyzvala ich, aby si prípadné spory riešili v pléne EP, a nie na pôde výboru.

Zdroj: Facebook/Lucia Nicholsonová

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) v rámci predsedníctva Európskeho parlamentu, kde získala funkciu kvestorky, bude zodpovedať aj za vzťahy so Súdnym dvorom Európskej únie (EÚ) a s Európskou prokuratúrou (EPPO). Vo štvrtok to potvrdila pre TASR.

Pripomenula, že dohoda o rozdelení portfólií sa uskutočnila počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. V priebehu nasledujúceho dva a pol roka bude mať okrem toho vo svojej pôsobnosti aj záležitosti týkajúce sa dopravných a podporných služieb a mobility europoslancov a tiež niektoré bezpečnostné otázky týkajúce sa priestorov Európskeho parlamentu a jeho styčných kancelárií či agendu sťažností v súvislosti s prípadmi možného obťažovania zamestnancov tejto inštitúcie.

"Obťažovanie na pracovisku vôbec nie je ojedinelým javom, môže mať rôzne podoby a nevyhýba sa ani európskym inštitúciám. Jeho negatívne dôsledky sa týkajú predovšetkým poškodeného zamestnanca, avšak zároveň môžu mať nepriaznivý vplyv na veľkú časť pracovného kolektívu. Tomuto problému a jeho potláčaniu musí byť venovaná primeraná pozornosť," spresnila Beňová.

Okrem členstva v predsedníctve Európskeho parlamentu je Beňová aj šéfkou slovenskej delegácie socialistov a demokratov (S&D) a v zákonodarnom zbore EÚ bude členkou výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a náhradníčkou vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a vo výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM).

Slovensko má iba dve ženy v Európskom parlamente a obom sa podarilo získať zaujímavé funkcie. Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) sa stala jednou z kvestoriek zákonodarného zboru EÚ. Obe poslankyne by mali zastávať tieto funkcie v prvom, dvaapolročnom volebnom období europarlamentu (do januára 2022).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?