16. 08. 2019 17:20 | NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

Traktorista takmer vybuchol. Na južnom Slovensku narazil na funkčnú delostreleckú mínu

Takýchto prípadov je ale viac a to nielen na poliach.

Polícia na poli.
Polícia na poli. Foto: TVNOVINY.sk

Mal šťastie v nešťastí. Nechýbalo veľa a traktorista mohol zomrieť. Počas práce na poli traktorom zavadil o funkčnú delostreleckú mínu. Chýbali milimetre a munícia by vybuchla. Takýchto prípadov je ale viac a to nielen na poliach.

Malo to byť klasické obrábanie pôdy na poliach v Novej Vieske. Pokojnú prácu ale traktoristovi narušil stret so starou funkčnou delostreleckou mínou. Akoby zázrakom sa funkčné zariadenia neaktivovalo. Zapálila sa ale výmetná prachová náplň od ktorej začalo horieť strnisko v okolí.

"Podľa vyjadrenia pyrotechnika, by prípadný výbuch míny dokázal hravo zničiť celý traktor! Nakoľko bola mína nestabilná, hrozilo, že pri prevoze môže explodovať, bola zneškodnená odpaľom na mieste," povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Podobných prípadov, kedy boli zamestnanci poľnohospodárskych družstiev na poliach ohrození je ale oveľa viac. Na inom podmínovanom poli pracoval aj Ladislav. Podobne ako jeho kolegovia, aj on už pluhom vyoral starú funkčnú muníciu. "Dvakrát som našiel, bojím sa, ale čo sa dá robiť. Dáme to nabok a ideme ďalej," hovoril traktorista.

Starú vojenskú muníciú na poli medzi sídliskom a záhradkárskou oblasťou v Štúrove  našiel aj pán, ktorý venčil svojho psa. Privolaní pyrotechnici objavili pomocou detektorov pod zemou nakoniec jeden z najväčších nálezov bômb v histórii Slovenska.

Téme sa venoval Marek Šilhavík

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?