20. 08. 2019 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nezaočkované dieťa vám po novom nemusia vziať do škôlky. Štát to odôvodnil nasledovne

Ministerstvo navrhuje aj posunúť očkovaciu vekovú hranicu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nezaočkované dieťa vám po novom už zrejme nezoberú do škôlky. Sprísnenie pravidiel už ide na vládu, štát chce takto zvýšiť kolektívnu imunitu a zabrániť šíreniu epidémií.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž považuje odmietnutie očkovania za jedno z najväčších zdravotných rizík súčasnosti.

Očkovanie podľa WHO ročne zabráni úmrtiu troch miliónov ľudí. Na Slovensku odmietne očkovanie svojich detí v priemere asi 1700 rodičov ročne. Na zabezpečenie kolektívnej ochrany potrebujeme mať zaočkovaných asi 95% populácie.

Aj preto teraz rezort zdravotníctva prišiel so zmenami v očkovacom kalendári a otvorili aj tému povinného očkovania pred nástupom do škôlky. V ďalšom roku by nezaočkované deti nemali prijať školské ani súkromné zariadenia.

Doteraz dostávali druhú očkovaciu MMR dávku 11-ročné deti. Ministerstvo navrhuje očkovanie posunúť už pred nástupom detí do škôl.

No v preklenovacom období budeme potrebovať vakcín viac. Keďže lekári začnú očkovať 6-ročné deti, musia postupne dodávať dávku aj deťom medzi siedmym až jedenástym rokom života.

Vlani dostalo osýpky na Slovensku viac než 560 ľudí. Tento rok zaznamenali už vyše 300 prípadov. Novela zákona o očkovaní by mala začať platiť od januára 2020.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?